Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich wprowadzony został do polskiego systemu edukacji w 2009 roku, na mocy Ustawy z 19 marca 2009 r. Pojawiające się już wtedy kontrowersje i protesty rodziców sprawiły, że rząd wprowadzał okresy przejściowe, by za obligatoryjny uznać ostatecznie termin 1 września roku 2015.
Po raz pierwszy sześciolatki mogły rozpocząć edukację w szkołach podstawowych w roku szkolnym 2009/2010. Wówczas legniccy rodzice zapisali do pierwszych klas tylko 12 dzieci. Rok później było ich 39, w następnym już 125, a w kolejnym ? 129. W bieżącym roku szkolnym (2013/2014) 149 sześciolatków uczęszcza do klas pierwszych, co stanowi ponad 15 proc. maluchów urodzonych przed sześciu laty.
Według danych Wydziału oświaty, kultury i sportu Urzędu Miasta, w nadchodzącym roku szkolnym (2014/2015) 12 legnickich szkół podstawowych przyjmie do pierwszych klas 500 sześciolatków. Ilość pierwszaków siedmioletnich wyniesie w tym czasie 853.
Legnickie szkoły podstawowe, zarówno pod względem ilości sal lekcyjnych, ich dydaktycznego wyposażenia dostosowanego do wieku dzieci, stanu pomieszczeń sanitarnych, świetlic, ilości i kwalifikacji nauczycieli, jak i organizacji procesu dydaktycznego są do zmian przygotowane. Komisja z wydziału oświaty, dokonująca na polecenie prezydenta miasta kontroli placówek, zaleciła dyrektorom kilku szkół dostosowanie niektórych urządzeń i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych do potrzeb najmłodszych uczniów.
Konieczne będzie zwiększenie liczby oddziałów wczesnoszkolnych i zorganizowanie dla maluchów w kilku placówkach nauki na drugą, popołudniową zmianę. Wszystkie dzieci rodziców pracujących będą miały zapewnioną w godzinach popołudniowych opiekę świetlicową. Miasto dysponuje 23 takimi pomieszczeniami i fachową kadrą. Dzieci, podobnie jak obecnie, będą mogły korzystać z dożywiania w szkole.
Źródło: Urząd Miasta w Legnicy
FOT. PIOTR KANIKOWSKI