Mieszane uczucia budzi najnowszy Ranking Liceów Ogólnokształcących ogłoszony przez “Perspektywy”. I Liceum Ogólnokształcące w Legnicy jest dziesiąte na Dolnym Śląsku, ale w zestawieniu ogólnopolskim w stosunku do poprzedniego notowania obsunęło się z 91 na 113 miejsce. Nadal jest najlepsze w mieście i wyprzedza II LO o całe 150 oczek, ale Wyspiański cieszy się, bo zyskuje, podczas gdy Kościuszko traci.
I Liceum Ogólnokształcące im Tadeusza Kościuszki jest zdecydowanie najlepszą szkołą średnią w Legnicy – potwierdza to również tegoroczny ranking. Na Dolnym Śląsku wyprzedza je tylko siedem liceów z akademickiego Wrocławia, II LO w Wałbrzychu oraz I LO w Jeleniej Górze. Utrzymanie się w ścisłej czołówce to bez dwóch zdań sukces i szkole należą się gratulacje.
W tej beczce miodu jest jednak także kropla dziegciu. II LO im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu od lat wypadało w rankingach Perspektyw odrobinę lepiej od naszego prymusa, ale Jeleniej Górze Legnica nigdy dotąd nie dała się wyprzedzić. Zresztą, nie tylko jej. W 2011 i w 2012 roku I LO im. Tadeusza Kościuszki zajmowało ósme miejsce na Dolnym Śląsku, a w tegorocznym jest dziesiąte.
W ogólnopolskim zestawieniu, gdzie konkurencja jest większa, ten spadek jest bardziej widoczny. W 2011 roku I LO im. Tadeusza Kościuszki było sklasyfikowane na 91 miejscu, w 2012 tak samo, więc z 113 pozycji można poczuć niedosyt.Ale warto spojrzeć na punktację. 49,84 pkt zdobyte przez I LO w 2011 roku, wystarczało wówczas na 91 miejsce w kraju, a w tym roku 51,11 pkt dało szkole dopiero 113 miejsce. Wydaje się zatem, że I LO wcale gorzej nie pracuje, ale że po prostu w ostatnim czasie przybyło Polsce bardzo dobrych szkół średnich.
Punktacja i pozycja w rankingu “Perspektyw” zależą od czterech składników. Przede wszystkim od wyników matury (na poziomie podstawowym i rozszerzonym) i sukcesów na olimpiadach przedmiotowych, w mniejszym stopniu od opinii kadry akademickiej o absolwentach szkoły.
Olimpiady ciągną I LO w górę. Ten postęp widać wyraźnie w podrankingu olimpijskim, pokazującym, jak licealiści radzą sobie na najwyższych szczeblach olimpiad przedmiotowych. Dwa lata temu I LO było sklasyfikowane w nim na 28 pozycji, rok temu na 37 miejscu, w tym legniczanie są 23 w kraju i 3 na Dolnym Śląsku.
I LO bardzo dobrze przygotowuje też do matury, choć na tle kraju ten aspekt jest mniej wyraźny (198 miejsce w podrankingu maturalnym; 2012 – 96; 2011 – 128).
- Mówimy o naszym liceum, że to szkoła wielu możliwości, i ranking “Perspektyw” potwierdza, że tak jest naprawdę – mówi Halina Tamioła, dyrektor I LO w Legnicy. – To szkoła, która daje olimpijczykom możliwość rozwoju i dobrze przygotowuje do matury, zarówno na poziomie obowiązkowym, jak i w dodatkowym zakresie.
W górę rankingu “Perspektyw” pnie się II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy. W 2011 i w 2012 roku było poza pierwszą trzysetką najlepszych, a w tym jest 263. Z roku na rok zdobywa też coraz więcej punktów (w 2011 – 41,38 pkt; w 2012 – 42,02 pkt, w 2013 – 43,8 pkt). W zestawieniu dolnośląskim tym razem II LO uplasowało się na 18 pozycji.
Do elitarnego grona 500 najlepszych liceów ogólnokształcących w kraju po raz pierwszy dołączyło Katolickie Liceum Św. Franciszka z Asyżu w Legnicy (412 miejsce w Polsce, 31, na Dolnym Śląsku).
Wśród najlepszych szkół w województwie jest też V LO w Legnicy (44 miejsce na Dolnym Śląsku).
Ranking jest TUTAJ.