Galeria6
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Radioterapia w Legnicy ruszy na przełomie roku

Przez   /   09/08/2013  /   No Comments

Na terenie powstającego w sąsiedztwie legnickiego szpitala zakładu radioterapii Dolnośląskiego Centrum Onkologii rozpoczęły się przygotowania do montażu tomografu komputerowego. Trwa wyposażanie placówki w sprzęt medyczny. Jak zapewnia DCO, prace przebiegają bez opóźnień a pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z naświetleń na przełomie roku.

 

Rocznie około 700-800 chorych na nowotwory mieszkańców Zagłębia Miedziowego zgłasza się na radioterapię do ośrodków we Wrocławiu i Wałbrzychu. Po uruchomieniu legnickiej filii Dolnośląskiego Centrum Onkologii będą mieli bliżej na zabiegi.

Budynek, w którym będzie funkcjonować Zakład Teleradioterapii – Filia Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu - jest gotowy od końca 2012 roku. DCO od 9 miesięcy ma zgodę nadzoru budowlanego na jego użytkowanie.

- Zakończenie budowy i otrzymanie decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego nie oznacza , że filia w Legnicy może od razu przyjmować pacjentów. Konieczne jest  wyposażenie obiektu w specjalistyczną  aparaturę do radioterapii oraz dokonanie kolejnych odbiorów dopuszczających placówkę  do udzielania świadczeń zdrowotnych – wyjaśnia Maciej Kozioł. -Trwa więc drugi etap inwestycji, polegający na zakupie, montażu i uruchomieniu urządzeń do radioterapii.

17 czerwca DCO podpisało umowę na dostawę i montaż tomografu komputerowego dla Legnicy. Wybrana w przetargu firma ma na to pół roku, więc najpóźniej w połowie stycznia 2014 r. urządzenie powinno być gotowe do użytku.

Kozioł zaznacza, że prace przy wyposażaniu legnickiego zakładu przebiegają zgodnie z harmonogramem, choć nie ukrywa, że pojawiły się pewne problemy. W ramach środków na rok 2013 Ministerstwo Zdrowia przyznało DCO tylko 1,8 mln zł na tomograf dla Legnicy (z własnych środków Centrum musi dopłacić do tego zakupu ponad 1,2 mln zł). Dofinansowania na tzw. przyspieszacze liniowe – niezbędne w radioterapii urządzenia wytwarzające promienieniowanie jonizujące – resort odmówił, pomimo wielokrotnych pism, pozytywnej opinii wydanej przez Konsultanta Krajowego, znacznego zaawansowania prac budowlanych.

- Rozważamy różne źródła i sposoby finansowania przyśpieszaczy: środki własne, środki z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, kredyt, leasing, dzierżawa. Rozstrzygnięcia nastąpią w najbliższym czasie – mówi Maciej Kozioł. Zapewnia, że choć nie widać tego na zewnątrz, dyrekcja Dolnośląskiego Centrum Onkologii z dużym zaangażowaniem dąży do tego, by legnicka filia została otwarta jak najszybciej.

Na podstawie prognoz epidemiologicznych wyliczono, że z radioterapii w legnickim ośrodku będzie korzystać ok. 900 pacjentów rocznie. Ponad 70 procent chorych, w przebiegu choroby nowotworowej wymaga użycia tej terapii.

Inwestycja jest realizowana w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia na początku 2012 roku konkursu ofert na wybór realizatorów Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych, zadania pn.: ?Poprawa działania systemu radioterapii onkologicznej w Polsce ? doposażenie i modernizacja zakładów radioterapii?. Legnicki Zakład Teleradioterapii będzie składał się z Działu Radioterapii  oraz Poradnia Radioterapii. 

FOT. DOLNOŚLASKIE CENTRUM ONKOLOGI we WROCŁAWIU

Dolnośląskie Centrum Onkologi we Wrocławiu korzysta z najnowocześniejszych technologii medycznych. Tak ma być również w filii DCO w Legnicy.

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 4109 dni temu dnia 09/08/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Sierpień 9, 2013 @ 11:31 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Program Powiatowego Święta Niepodległości w Złotoryi

Read More →