Obradujące w Lubinie Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy KGHM rozszerzyło skład rady nadzorczej o dwie osoby zgłoszone przez Ministra Aktywów Państwowych: Roberta Kaletę i Katarzynę Krupę. Nie głosowano nad powołaniem członków rady z wyboru załogi. Czy to oznacza, że powtarza się sytuacja z lat 2011 – 2014, kiedy reprezentanci pracowników nie zostali dopuszczeni do nadzoru nad firmą? Nie. Dlaczego?
Przede wszystkim dlatego, że bezspornie do 7 lipca pracuje jeszcze rada nadzorcza X kadencji. Wciąż zasiadają w niej trzej związkowcy reprezentujący pracowników – Józef Czyczerski, Bogusław Szarek i Przemysław Darowski. W wyborach przeprowadzonych 28 i 29 kwietnia Czyczerski, Szarek i Darowski zdobyli też mandat załogi na XI kadencję, która dla obecnej rady nadzorczej zacznie się z początkiem roku 2022 (po zakończeniu pełnego roku obrotowego). Powstaje problem, czy dla reprezentantów załogi należy liczyć XI kadencję tak samo jak dla wszystkich, czy też im zacznie się ona 8 lipca (trzy lata po dniu, w którym zostali powołani do rady nadzorczej X kadencji). Ten problem muszą rozważyć prawnicy.
Za rządów Platformy Obywatelskiej przedstawiciele ówczesnego ministra Skarbu Państwa przez trzy lata opierali się przed powołaniem w skład rady nadzorczej związkowców wybranych przez załogę. Dopiero po wyrokach sądów, które uznały takie działanie za bezprawne, dopuszczono przedstawicieli pracowników do nadzoru nad spółką. W tym czasie doszło m.in. do wyprzedaży aktywów telekomunikacyjnych i kupna kanadyjskiej spółki Quadra FNX.
Dziś w siedzibie KGHM Polska Miedź w Lubinie odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszt, które wybrało dwóch nowych członków rady nadzorczej: Roberta Kaletę i Katarzynę Krupę. Robert Kaleta jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Warszawskim i obecnie pełni funkcję prezesa spółki Energa Operator Wykonawstwo Energetyczne z siedzibą w Słupsku. Katarzyna Krupa jest absolwentką zarządzania na UW. Obecnie pracuje w Ministerstwie Aktywów Państwowych, gdzie jest specjalistką od nadzoru nad spółkami z większościowym udziałem Skarbu Państwa. W internecie można się natknąć na informacje, że co najmniej sympatyzuje z Porozumieniem Jarosława Gowina.
Po zmianach rada nadzorcza liczy 10, a nie 8 jak dotąd, członków.
FOT. KGHM