Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Przyjemność wg antropologa i… rozmowy z kwadratem

Przez   /   17/02/2023  /   No Comments

To już ostatni tydzień na zwiedzanie wystawy „Hyperborea” Tomasza Bzdęgi w Galerii Ring. Będzie ona dostępna jeszcze do 26 lutego. Mityczna Kraina Szczęśliwości – temat malarstwa Bzdęgi, była także inspiracją dla uczestników warsztatów, którzy w minione czwartkowe popołudnie wykonali mapę własnej krainy szczęścia.

To nie ostatnie spotkanie wokół tej ekspozycji. 25 lutego o godzinie 18.30 w Galerii Ring wysłuchamy prezentacji pt. „Ὑπερβόρεοι: antyczne źródła i współczesne interpretacje” prof. Mirosława Kocura. Ten reżyser, antropolog i historyk teatru, związany z Uniwersytetem Wrocławskim oraz Akademią Sztuk Teatralnych we Wrocławiu przybliży nam antyczną kulturę przyjemności i pozwoli spojrzeć na zabawę nieco szerzej i trochę inaczej. Rozdarci między nieokrzesanym Dionizosem a wysublimowanym Apollinem, starożytni Grecy wypracowali rozliczne sposoby osiągania rozkoszy. Ekstaza była nieodłączną częścią rytuałów – Dionizyje i Bachanalia to najbardziej znane z tych praktyk, z których wywodzi się wiele współczesnych form nie tylko rytualnych, artystycznych ale i rozrywkowych. Spotkanie z prof. Mirosławem Kocurem przybliży nam świat antycznej obrzędowości, głównie teatru i jej ślady w dzisiejszych modelach zabawy. Wprowadzi w krąg misteriów i biesiadowania, używania oraz… nadużywania przyjemności. Punktem odniesienia będzie Hyperborea i kontrowersyjny temat jej mieszkańców. Dlaczego ten zasobny lud samobójczo kończył żywot w krainie szczęścia? Czy współczesne interpretacje starożytnej mitologii wyprowadzą nas poza „zasadę przyjemności”?

Nieco inny zestaw zagadnień przywołuje wystawa Witolda i Piotra Adamczyków „Autoportret wewnętrzny”. O czym opowiadać może kształt i kolor? Czy język barw i kształtów rzeczywiście jest uniwersalny? Czwartek 23 lutego, godzina 17.00 to czas na analizę tych problemów, w ramach warsztatów „Autoportret Inaczej”. Spotkanie będzie próbą stworzenia abstrakcyjnego autoportretu wyrażonego w formie figur geometrycznych a także świadomie dobranych barw. Autorzy aktualnej wystawy – bracia bliźniacy – w kwadracie zamknęli to co wspólne, różnice wyrazili w okręgach. Niektórzy z nas lubią ostre kształty i wyraziste kolory. Inni lepiej czują się w organicznym otoczeniu i stonowanych barwach. Wariantów jest tyle ile ludzi. Każdy z wyborów mówi o nas…

Czy warsztaty pozwolą inaczej spojrzeć na bieżącą wystawę? Bardziej osobiście? Można to sprawdzić w trakcie oprowadzania kuratorskiego, które odbędzie się 24 lutego o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki. To jedno z ostatnich okazji do spotkania z tą ekspozycją, będzie ona bowiem czynna – podobnie jak „Hyperborea” – jeszcze tylko do 26 lutego.

Warsztaty: Autoportret inaczej, 23 lutego, czwartek, godzina 17.00
Zajęcia przeznaczone są dla dorosłych oraz młodzieży i dzieci wraz opiekunami. Miejscem spotkania będzie Galeria Sztuki. Warsztaty są bezpłatne, ilość miejsc ograniczona, zapisy pod adresem: galeria@galeria.legnica.eu lub pod tel. 535 600 599.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Autoportret Wewnętrzny Witolda i Piotra Adamczyków, 24 lutego, piątek, godz. 18.00

Prezentacja: prof. Mirosława Kocura Ὑπερβόρεοι: antyczne źródła i współczesne interpretacje, 24 lutego, piątek, godz.18.30, Galeria Ring
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Źródło: Galera Sztuki w Legnicy

FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 675 dni temu dnia 17/02/2023
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 17, 2023 @ 6:58 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

470237142_1110498447534363_2831267108561525154_n

Legnicka Książka Roku 2023: “Tadeusz Gumiński”

Read More →