Na dwa miesiące przed Wystawą Plastyki Zagłębia Miedziowego Zbigniew Kraska – dyrektor legnickiej Galerii Sztuki – ujawnił kilka szczegółów programu. Ze względu na jubileusz 45-lecia, bogatszego niż zwykle. Wystawie głównej towarzyszyć będą m.in. aneks poświęcony wyłącznie fotografii, filmowi, sztuce video i performance oraz wystawy indywidualne. Organizatorzy czekają na zgłoszenia twórców, którzy chcieliby się w Legnicy zaprezentować.
Za początek 45-letnich dziejów Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego uznaje się prezentacje zorganizowaną w 1970 roku przez środowisko skupione wokół Bronisława Chyły w Muzeum Miedzi. Od tej pory co roku odbywają się przeglądy najnowszej twórczości artystów związanych z szeroko rozumianym regionem legnickim (tzn z Legnicą i powiatami: legnickim, złotoryjskim, jaworskim, lubińskim, polkowickim oraz głogowskim). Urodzenie, zamieszkiwanie czy długoletni pobyt na terenie Zagłębia Miedziowego upoważnia do zgłoszenia na wystawę 3 prac z takich dziedzin jak malarstwo, grafika, rzeźba, tkanina czy szkło.
- Choć nasza wystawa z założenia jest przeglądem, ma też element konkursu – mówi Zbigniew Kraska. – W tym roku przyznamy więc Grand Prix Prezesa KGHM w wysokości 5 tysięcy. złotych.
Ze względu na niebywałą popularność fotografii, organizatorzy przygotowują się na ogromną ilość zdjęć. Dlatego jako aneks, dodatek do wystawy głównej, proponują osobną ekspozycję pod hasłem foto i multimedia. Już teraz swoje prace mogą zgłaszać do niej zarówno twórcy z dyplomami szkół plastycznych, jak i bez nich. Galeria Sztuki zachęca do pokazania się w Legnicy.
- Spodziewamy się mnóstwa fotografii, więc pewnie będziemy musieli przeprowadzić selekcję – mówi dyrektor Kraska.
W ramach WPZM swoją retrospektywną wystawę będzie miała nieżyjąca już malarka związana z Lubinem i Leszczyną Hanna Krzewska-Lis. Na ekspozycję złożą się jej prace odnalezione w zbiorach prywatnych i publicznych. W planach są też inne pokazy indywidualne. Artyści gotowi do zaprezentowania się w tej formie mogą zgłaszać się do organizatorów.
Dokumentalny charakter będzie mieć planszowa ekspozycja fotografii i druków przypominających dotychczasowe edycje Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego. Galeria Sztuki w Legnicy prosi o kontakt osoby, które mogłyby udostępnić tego rodzaju pamiątki.
Pażdziernikowej Wystawie Plastyki Zagłębia Miedziowego towarzyszyć będzie też seminarium “Tak daleko, tak blisko. Geografia sztuki w dobie globalizacji”.
- Chcemy pokusić się o refleksję na temat sytuacji artysty we współczesnym świecie, jego roli w społecznościach lokalnych oraz relacjach pomiędzy prowincją a metropolią w kontekście twórców sztuki – mówi Zbigniew Kraska.
Do wygłoszenia referatów wprowadzających w problematykę seminarium zaproszeni zostaną znani teoretycy i krytycy sztuki, menedżerowie kultury oraz artyści sztuk wizualnych. także w tej kwestii Galeria Sztuki w Legnicy liczy na żywy udział artystów plastyków, zaprasza do wygłoszenia referatów czy komunikatów lub zabrania głosu w dyskusji.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI