Julek – chłopiec wyrzeźbiony kilka lat temu przez Edwarda Mirowskiego – toczy już własne życie. Legnicki dziennikarz Artur Guzicki uczynił go bohaterem cyklu bajek nawiązujących do historii miasta. Książka zilustrowana przez Henryka Jana Bacę będzie mieć swoją premierę 3 grudnia w Galerii Piastrów.
- “Przygody Julka”, to pierwsze bajki osadzone w Legnicy – mówi Artur Guzicki. – Julek, chłopiec z brązu wymyślony przez Edwarda Mirowskiego, zaprzyjaźnia się z innym legnickimi postaciami zamkniętymi a kamieniu i w brązie – Neptunem, Syrenką, satyrykonowym Chłopaczkiem Filipem i Chłopcem z Łabędzie, którego w bajkach nazwałem Teodorem (od imienia autora tej rzeźby). Razem z nimi podróżuje w czasie w przestrzeni. Odkrywa tajemnice miasta. Poznaje pomysły dawnych legniczan np marzenie o budowie portu rzecznego, odkrywa powody powołania przez książąt legnickich Zakonu Psa Gończego, spotyka księcia Rudolfa i dowiaduje się jak powstała kolekcja druków muzycznych Rudolfina.
Książka składa się z dziesięciu opowieści wywiedzionych z różnych epizodów z historii miasta. Artur Guzicki stara się opowiadać raczej o sprawach nieznane szerszej publiczności. Mimo nawiązań do historii, nie jest to książka historyczna. Może być za to traktowana jako wstęp do edukacji regionalnej. Bajki są adresowane do dzieci w wieku od 4 do 9 lat, choć pewnie sprawią też wiele przyjemności dorosłym czytelnikom.
Premiera książki 3 grudnia – duże patio Galerii Piastów. Już od godziny 13 będzie można tam kupić książkę. Promocji będzie towarzyszyła wystawa 28 ilustracji przygotowanych specjalnie do “Przygód Julka” przez Henryka Jana Bacę.
Patronat nad wydawnictwem objął prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. Dochód ze sprzedaży książki zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację Aleksandry Miktus.
„Przygody Julka” to cykl baśniowych opowieści inspirowanych przeszłością Legnicy. – pisze Bogumiła Słomczyńska, polonistka, Nauczyciel Roku 2016. - Autor ożywia znane statuetki i rzeźby, które na co dzień są nieruchomymi obserwatorami życia miejskiego. Tworzy atmosferę niezwykłej przygody. Jej bohaterowie: Julek, Teodor, Filip swobodnie przekraczają granice między rzeczywistością a „dawnymi laty”. Prowadzą rozmowy z postaciami znaczącymi w dziejach Legnicy. Często, zgodnie z konwencją baśni, ukazują obraz sprawiedliwych zachowań społecznych, jasno określają pojęcie dobra i zła.
Kazimierz Pleśniak, Prezes Zarządu Oddziału Okręgowego TPD, Kawaler Orderu Uśmiechu, Honorowy Obywatel Miasta Legnicy: Ta książka w przystępny sposób pozwala czytelnikom poznać nieznane epizody z historii miasta. Wynikające z każdej bajki morały przyczynią się do refleksji i rozwiną wyobraźnię dzieci. Całość tworzy atmosferę niezwykłej przygody.
Bożena Miktus, Okręgowy Rzecznik Praw Dziecka TPD: W „Przygodach Julka”, jak to w bajkach zwykle bywa, rzeczywistość miesza się z fikcją. Opowieści przenoszą nas w świat marzeń, gdzie wszystko jest możliwe, nawet gdy jest się tylko małym Julkiem. Treść jest niezwykła i zaskakująca. Książka godna uwagi i polecenia dla dzieci i dorosłych, mieszkających nie tylko w Legnicy.
RYC. HENRYK JAN BACA
Też jestem bardzo ciekawa tej książeczki dla dzieci. czytam czasami Pana artykuły i ma Pan talent:)
Brawo Artur! Nie czytałem, ale już sam pomysł uważam za bardzo ciekawy. A znając inne Twoje teksty, jestem pewien, że w bajkach zakochają się Twoi czytelnicy.
Pozdrawiam.