Prokuratura Regionalna we Wrocławiu wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu o uznanie nieważności uchwał kilku dolnośląskich samorządów w sprawie opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdów. Zarzut, że przeholowano ze stawkami dotyczy m.in. Rady Powiatu Lubińskiego.
Katarzyna Bylicka, rzecznik prasowy PR we Wrocławiu: – Wszystkie budzące zastrzeżenia uchwały dotyczyły wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdu usuniętego z drogi oraz wysokości kosztów powstałych w razie odstąpienia od usunięcia pojazdu na rok 2018. Zdaniem prokuratora przyjęte przez rady w tychże uchwałach stawki opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdów były zbyt wysokie, oscylujące w górnych granicach stawek maksymalnych, ustalonych przez Ministra Finansów i nie uwzględniały, wbrew przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017r. poz. 1260), rzeczywistych kosztów powyższych usług na terenie powiatu, które kształtowały się na niższym poziomie. Prokurator wskazał, że jakkolwiek przepis ustawy zakreślił maksymalną wysokość opłat za realizację powyższego zadania, to jednocześnie wyraźnie ograniczył swobodę rady powiatu poprzez sformułowanie kryteriów, którymi musi się ona kierować przy ustalaniu wysokości opłat, a nie w sposób arbitralny – z pominięciem rzeczywistych kosztów realizacji zadania. Dostrzegając powyższe uchybienia zaskarżył wymienione akty prawa miejscowego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, wnosząc o stwierdzenie ich nieważności.
Prawie rok temu WSA we Wrocławiu uznał za niegodną z prawem uchwałę Rady Miejskiej Legnicy z 2015 roku w sprawie ustalenia wysokości opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg. Zajmował się nią na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, który argumentował skargę w podobny sposób jak prokuratura.
FOT. PIXABAY.COM