Prokuratura Rejonowa w Prokuratura Rejonowa w Głogowie prowadzi postępowanie dotyczące niegospodarności w związku z budową ul. Henryka Głogowskiego. Po uzyskaniu opinii biegłej z zakresu budownictwa w sprawie tej zarzut niewłaściwego nadzoru nad wykonaniem robót, przez co w majątku gminy Głogów wyrządzona została znaczna szkoda majątkowa w kwocie prawie 590.000 zł, usłyszał były inspektor nadzoru inwestorskiego 58-letni Jan W. z Legnicy.
Zawiadomienie o przestępstwie za pośrednictwem CBA złożył w tej sprawie jesienią 2014 r. jeden z głogowskich radnych. Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego prokurator powołał biegłego z zakresie budownictwa w celu ustalenia, czy droga wykonana została prawidłowo.
Ze sporządzonej opinii wynika, że inwestycję realizowano zgodnie z projektem budowlanym, jednak niezgodnie z przedłożonym przedmiarem robót, umową i kosztorysem inwestorskim, albowiem nie wykonano jednej z planowanych warstw drogi – warstwy wiążącej.
Odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponosi powołany dla inwestycji inspektor nadzoru inwestorskiego, którego zadaniem było branie udziału w odbiorach poszczególnych etapów budowy i kontrola jakości wykonanych robót, sprawdzanie zastosowanych materiałów i kontrola robót zanikających lub ulegających zakryciu. Inspektor miał zapewnić inwestorowi bezpieczeństwo i pewność, że nie zostaną popełnione błędy, a budowa przebiegnie bez wad.
W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami w marcu 2016 r. pełniący wówczas funkcję inspektora nadzoru inwestycyjnego Jan W. usłyszał zarzut.
Ww. podejrzany jest o to, że od 10 kwietnia do 19 grudnia 2008 r. będąc obowiązany na podstawie umowy i ustawy prawo budowlane do zajmowania się sprawami majątkowymi Gminy Miejskiej Głogów, pełniąc funkcję inspektora nadzoru inwestycyjnego nad realizacją inwestycji Urzędu Miasta w Głogowie w postaci budowy ul. Henryka Głogowskiego z odwodnieniem i oświetleniem wraz z przebudową skrzyżowania z ul. Kazimierza Wielkiego na rondo w Głogowie, nie dopełnił ciążącego na nim obowiązku należytego nadzoru nad wykonaniem robót budowlanych, co skutkowało zatwierdzeniem faktur wystawianych przez wykonawcę odpowiadających kwotowo wykonaniu trzech warstw jezdni (podbudowy, wiążącej i ścieralnej) przewidzianych w kosztorysie inwestorskim i wykonanym przedmiarze prac, podczas gdy faktycznie wykonano tylko 2 warstwy (podbudowę i warstwę ścieralną), a to doprowadziło do wypłaty wykonawcy nienależnego wynagrodzenia
za niewykonane prace w wysokości 589.207 zł i spowodowało wyrządzenie w majątku gminy znacznej szkody majątkowej.
Jan W. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień.
Za przestępstwo wyrządzenia znacznej szkody w obrocie gospodarczym określonym w art. 296 §1 kk grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Postępowanie prokuratorskie jest nadal w toku.
Liliana Łukasiewicz, Prokuratura Okręgowa w Legnicy