Rab8
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Prof. Błażejewski i artyści, których ceni. W Legnicy

Przez   /   06/02/2015  /   No Comments

Wystawa W drodze – razem ze mną jest związana z jubileuszem 40-lecia pracy twórczej i akademickiej prof. Piotra Błażejewskiego. Jej organizatorami są Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Dolnośląski Festiwal Artystyczny oraz Galeria Sztuki w Legnicy. Od 30 stycznia do końca lutego można ją oglądać w Galerii Sztuki na pl. Katedralnym i Galerii Ring. Polecamy!

 

Wystawa: Piotr Błażejewski W drodze – razem ze mną
Termin: 30.01.2015 – 28.02.2015
Wernisaż: 6.02.2015 (piątek), godz. 17.30
Ekspozycja: Galeria Sztuki (pl. Katedralny 1), RING (Rynek 12), Legnica
www.galeria.legnica.pl

Wystawa W drodze – razem ze mną jest związana z jubileuszem 40-lecia pracy twórczej i akademickiej prof. Piotra Błażejewskiego. Jej organizatorami są Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Dolnośląski Festiwal Artystyczny oraz Galeria Sztuki w Legnicy.
Piotr Błażejewski – artysta malarz, pedagog związany jest z wrocławskim środowiskiem artystycznym i akademickim od 40 lat. Absolwent wrocławskiej PWSSP (obecnie ASP). Dyplom w 1975 r. Pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni rozpoczął tuż po dyplomie. Obecnie jest profesorem zwyczajnym ASP we Wrocławiu, gdzie prowadzi pracownię dyplomującą z malarstwa. Promotor ok. 100 dyplomów magisterskich z malarstwa. Od 2000 r. pracuje również w Instytucie Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Błażejewski to jeden z najważniejszych malarzy wrocławskiego strukturalizmu. Tworzy abstrakcję geometryczną. Pracuje cyklami. Jeszcze na studiach rozpoczął prace nad cyklem Architektura Koloru, następnie powstały: Interferencje, Refleksy/-je, Kolekcje, Nieprawdopodobne Figury Geometryczne, Znaki Krzyża, Epitafia oraz ostatnio Obiekty Malarskie. W jego dorobku są także pomniejsze cykle malarskie. Artysta był uczestnikiem ok. 250 wystaw w kraju i za granicą (w tym ok. 50 wystaw indywidualnych i 40 wystaw zagranicznych). Kilkakrotnie zdobywał nagrody w prestiżowych konkursach malarstwa. Uwielbia spotkania i wymianę doświadczeń z innymi artystami oraz młodzieżą, przede wszystkim na letnich plenerach w Polsce i za granicą. Uczestniczył w ok. 50 takich przedsięwzięciach, wielokrotnie sam je organizował. Ma też pasję kolekcjonerską – od lat systematycznie gromadzi prace malarskie, graficzne i ceramiczne.

O własnej twórczości mówi: W moim malarstwie, szerzej w mojej sztuce, poszukuję porządku oraz harmonii. Często myślę o nieskończoności i ciągłości, o tym, co jest za nami i tym czego właśnie doświadczamy. Staram się, żeby moje obrazy były proste, syntetyczne i aby właśnie to decydowało o ich sile. W związku z tym upraszczam, odrzucam, eliminuję, oczyszczam… Płaszczyzny koloru, światła i formy pragnę doprowadzić do perfekcji. Buduję swoje malarstwo z najprostszych elementów – płaszczyzn, linii. Często różnicuję fakturę stosując swego rodzaju frottage.

Wystawie towarzyszy obszerna monografia zatytułowana W drodze – razem ze mną. To opowieść-album poświęcona sztuce jubilata oraz zaproszonym przez niego malarzom, współpracownikom i przyjaciołom, wśród których znaleźli się: A. Mazurkiewicz, K. Maliszewska, W. Gołkowska, K. Jarodzki, A. Dobrzaniecki, P. Lewandowski-Palle, S. Kortyka, P. Kielan, J. Jaroszewski, A. Brudzińska. Wszyscy oni reprezentują dokonania wrocławskiego środowiska artystycznego na przestrzeni kilku dziesięcioleci. Monografia jest opatrzona obszernymi i wnikliwymi analizami krytycznymi autorstwa A. Kostołowskiego, P. Lewandowskiego-Palle, A. Jarosza, B. Kowalskiej, L. Dmochowskiej.

Piotr Błażejewski
Ur. 4 lutego, 1950 r. w Kluczborku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. S. Kopystyńskiego we Wrocławiu, w pracowni malarstwa i rysunku Krzesławy Maliszewskiej. W l. 1969-75 studia malarskie w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie ASP). Dyplom z malarstwa w pracowni doc. Alfonsa Mazurkiewicza na podstawie cyklu prac pt. Architektura koloru oraz w Pracowni Projektowania Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce doc. Mieczysława Zdanowicza. W l. 1977-81 asystent w Pracowni Malarstwa i Rysunku st. wykładowcy Feliksa Podsiadłego w macierzystej uczelni. W l. 1981 – 88 st. asystent w Pracowni Malarstwa i Rysunku doc. Konrada Jarodzkiego, od 1989 r. po uzyskaniu tzw. kwalifikacji I stopnia adiunkt w tej pracowni. W 1998 r. uzyskał habilitację na podstawie pracy pt. Obecność geometrii w malarstwie. Nieeuklidesowa, czterowymiarowa koncepcja przestrzeni obrazowej w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Wandy Gołkowskiej. W 1999 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego oraz objął Pracownię Malarstwa i Rysunku.
Od 2000 r. wykładowca również w Instytucie Architektury Krajobrazu ówczesnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy) oraz w Pracowni Malarstwa i Rysunku studiów wieczorowych ASP we Wrocławiu. W 2002 r. uzyskał tytuł profesora tytularnego nadany przez Prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego. W 2004 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego nadany przez Senat ASP we Wrocławiu.

Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Dolnośląski Festiwal Artystyczny OKiS

Współorganizator: Galeria Sztuki w Legnicy
Projekt współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy
FOt. GALERIA SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3613 dni temu dnia 06/02/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 6, 2015 @ 11:18 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

470237142_1110498447534363_2831267108561525154_n

Legnicka Książka Roku 2023: “Tadeusz Gumiński”

Read More →