Firma Moris Polska z impetem zabrała się za wyburzanie basenów po “kabewiaku” przy ul. Stromej w Legnicy i budowę największego w regionie Parku Wodnego Aquafun. Jak deklaruje Piotr Królikiewicz, dyrektor ds inwestycji w Moris Polska, obiekt będzie gotowy latem 2021 roku. – Gdyby nie pewne okoliczności, bylibyśmy już dalej – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski, nawiązując do sporu z częścią radnych, którzy kwestionują sens tego przedsięwzięcia..
Tadeusz Krzakowski chwycił za młot i w ten sposób symbolicznie zainicjował rozbiórkę basenu pływackiego. To ostatnia z jeszcze nie rozebranych niecek po “kabewiaku”. Pozostałe są już tylko stertami gruzu w wykopie. Spółka Moris Polska, która wygrała przetarg na budowę parku wodnego w Legnicy, nie ociąga się z robotą. Co ważne, tam, gdzie to możliwe, daje zarobić lokalnym firmom. Jedna z nich prowadzi rozbiórkę starych basenów.
- W następnym tygodniu zabierzemy się za budowę budynku szatniowo-technicznego – zapowiada Piotr Królikiewicz. – Do końca kwietnia zgodnie z umową przedstawimy przeprojektowany projekt całego parku wodnego.
Kompleks przy ul. Stromej jest objęty ochroną konserwatorką. Projekt zakłada odrestaurowanie zabytkowych budynków i wybudowanie obok nowych, pasujących charakterem do otoczenia, ale spełniających standardy XXI wieku.
Moris Polska ma doświadczenie w budowie basenów, zarówno krytych, jak i otwartych. Spółka jest szczególnie dumna ze swej ostatniej realizacji: dużego kompleksu rekreacyjnego w Warszawie Moczydle. Legnicki park wodny będzie ósmą basenową inwestycją w jej portfolio.
- Stawiamy na jakość – mówi dyrektor Królikiewicz. – Zapewniamy nie tylko realizację obiektu, ale też jego serwisowanie i obsługę. Nauczymy personel eksploatacji.
Standardowy okres gwarancji trwa 5 lat.
Inwestycja opiewa na kwotę 26 383 745,91 zł. To – zdaniem części legnickich radnych – za dużo jak na obiekt, który będzie użytkowany przez nie więcej jak 2-3 miesiące w roku. Aby inwestycja była mniej kosztowna, władze miasta zrezygnowały z części atrakcji. Nie będzie na przykład zjeżdżalni typu cebula, przewidzianej w pierwotnym projekcie. Zmniejszono o połowę basen pływacki. Magdalena Ryglicka, prezes komunalnej spółki Strefa Aktywności Gospodarczej pełniącej rolę inwestora, zwraca uwagę, że wprowadzone zmiany miały na celu nie tylko oszczędności, ale też poprawienie funkcjonalności całego kompleksu.
SAG przygotowuje się do wyemitowania obligacji, aby pozyskać pieniądze na pokrycie kosztów budowy. Finansowanie inwestycji jest precyzyjnie rozpisane na poszczególne etapy.
Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski chciałby, aby legniczanie dostrzegli, jak inwestycja przy ul. Stromej wpisuje się wizję Parku Miejskiego, który ma być dla legniczan tym, czym Central Park dla nowojorczyków. Miasto zainwestowało w stadion i kompleks boisk, po drugiej stronie Alei Orła Białego przebudowuje Teatr Letni na Centrum Kultur, Nauki i Edukacji Witelona, przygotowuje się do wielkiej modernizacji palmiarni, przebudowuje fontanny. Zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie tych obiektów Park Wodny Aquafun poszerzy strefę wypoczynku i rekreacji.
- Bardzo nas cieszy ta inwestycja – mówi prezes SAG Magdalena Ryglicka. – Dziękujemy prezydentowi za powierzenie nam tak odpowiedzialnego zadania. Cieszymy się, że mamy kompetentnych, solidnych i doświadczonych partnerów. A jednocześnie miasto zadbało, by nasz kompleks posiadał nowoczesny układ komunikacyjny wraz z parkingami.
To będzie największy park wodny w regionie. Zaprojektowano go w taki sposób, aby jednocześnie mogły na nim wygodnie wypoczywać 3 tysiące osób, będzie jednak w stanie pomieścić aż 5 tysięcy dzieci i dorosłych. Tadeusz Krzakowski sugeruje, że w przyszłości obiekt będzie można rozbudowywać i poszerzać o nowe atrakcje. Już dziś wiadomo, że jedną z nich będzie lodowisko.
- Dysponujemy rozległym terenem stwarzającym możliwość realizowania różnych pomysłów – potwierdza prezes Magdalena Ryglicka.
Zarówno SAG, jak i Moris Polska deklarują troskę o stary drzewostan. Wykonawca nie zamierza prowadzić wycinki tam, gdzie nie będzie to niezbędne.
Letni Park Wodny to planowane ponad 1300 m² wodnej zabawy i ponad 100 metrów zjeżdżalni wodnych. Na jakie atrakcje możemy liczyć?
- 3 zjeżdżalnie wodne – łącznie ponad 100 metrów zjazdu:
· pontonowa – o długości 64,60 m ze startem z poziomu 6,21 m,
· kamikadze – o kącie nachylenia 37° i długości 20,60 m,
· multislide- trójtorowa o długości 17 m ze spadkiem ok 20 proc.,
- niecka rekreacyjna – rwąca rzeka, huśtawka, gejzery i wspinaczka
- basen rekreacyjny o powierzchni ponad 600 m², wyposażony w siatki wspinaczkowe,
huśtawkę wodną, masażery, wodne parasole, ściany wodne, itp.,
- wodny plac zabaw z nawierzchnią poliuretanową o pow. 155 m²:
· wiaderka wodne zawieszone na słupkach, wodne kwiaty, drzewka i armatki, wodne wulkany, tunele i inne urządzenia nie tylko dla najmłodszych.
- kolorowy brodzik z atrakcjami:
· dla najmłodszych brodzik o powierzchni ponad 170 m² i głębokości od 0.01 do 0,45m,
· bajkowe naklejki, jeż wodny, gejzery i wodny dzwonek z bezpiecznym poziomem wody – idealne miejsce wodnej zabawy dla maluszków,
- sześciotorowy basen pływacki o powierzchni 400 m² (25 m długości i 16 szerokości) dla tych, którzy zechcą popływać sportowo.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI