Czytelnictwo spada, więc w legnickim ratuszu urodził się plan ograniczenia wydatków poprzez likwidację dwóch filii Legnickej Biblioteki Publicznej (na papierze nazywa się to “połączeniem” z innymi filiami). Jeśli uchwała przejdzie, już nie będzie można wypożyczyć książek przy ul. Bieszczadzkiej (Filia LBP nr 6) i przy ul. Neptuna (Filia LBP nr 7).
Flia Legnickiej Biblioteki Publicznej nr 6 z ul. Bieszczadzkiej ma zostać połączona z Filią Dziecięco-Młodzieżową LBP nr 2 i przeniesiona do jej siedziby na ul. Pomorską. Zamiast trzech, na osiedlu Piekary będą funkcjonować dwie placówki biblioteczne (przy ul. Pomorskiej i przy ul. Poli Gojawiczyńskiej). Przeznaczona do zamknięcia biblioteka przy ul. Bieszczadzkiej działa w lokalu mieszkalnym o powierzchni 72 mkw, podzielonym na cztery pomieszczenia, co utrudnia właściwe funkcjonowanie i organizację zajęć edukacyjnych. W roku 2018 korzystało z niej 385 czytelników – o ponad 600 mniej niż w roku 2000. W tym czasie znacznie zmalała również liczba wypożyczeń: z 26,5 tys. do 10,5 tys. książek. Lokal przy ul. Pomorskiej jest trzykrotnie większy, mieści wypożyczalnię, czytelnię, kącik malucha i kawiarenkę internetową z czterema stanowiskami. Zostanie podłączony do systemu ALEPH, umożliwiającego elektroniczny dostęp do katalogów i ewidencję wypożyczeń.
Dla Filii LBP nr 7 z ul. Neptuna zaplanowano połączenie z Filią LBP nr 4 przy ul. Heweliusza. Po zmianach jej dotychczasowa siedziba zostanie zamknięta. Warunki lokalowe przy ul. Neptuna nie były najlepsze (dwa pomieszczenia oddzielone korytarzem, brak podjazdu dla osób niepełnosprawnych), dlatego ratusz uznał, że czytelnikom z Kopernika wygodniej będzie w wyposażonej w windę, dostępnej dla osób niepełnosprawnych i mam z wózkami, siedzibie na I piętrze budynku usługowego przy ul. Heweliusza. W obu filiach (nr 4 i nr 7) odnotowano w ciągu 18 lat znaczny spadek ilości czytelników (z 5.953 do 2.060).
Ratusz uzasadnia zmiany przede wszystkim spadkiem czytelnictwa. “Dotychczasowa sieć filii LBP o charakterze ogólnym dostosowana jest do potrzeb czytelniczych z lat ubiegłych i pozostaje niezmieniona praktycznie od 2000 roku. Obecny stan czytelnictwa i gęstość placówek bibliotecznych na osiedlach Piekary i Kopernik oraz warunki lokalowe i zwiększające się koszty utrzymania filii implikują potrzebę zmian w sieci.” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, który ma być głosowany na najbliższej sesji Rady Miejskiej Legnicy.
Księgozbiór, którym dysponuje Filia LBP nr 6 gromadzono od 1962 roku. Obecnie posiada 15 tys. książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Szczególne miejsce w zbiorach zajmują pozycje dotyczące medycyny naturalnej. Prenumeruje 11 tytułów czasopism. Biblioteka organizuje cykliczne spotkania dla dorosłych czytelników, których tematem wiodącym jest medycyna niekonwencjonalna.
Filia LBP nr 7 funkcjonuje od 1987. Posiada około 24,5 tys. książek dla dorosłych dzieci i młodzieży. Prenumeruje 11 tytułów czasopism. W 1989 roku wyodrębniony został Oddział dla Dzieci „Pod Lwem”. W bibliotece funkcjonuje Koło Miłośników Zwierząt „Animals”, współpracujące ze schroniskiem dla zwierząt i Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami. Biblioteka nawiązała kontakty z_polskimi przedstawicielstwami i Punktami Informacjami Unii Europejskiej w Polsce (otrzymała już 98 bezpłatnych publikacji związanych z Unią Europejską). Placówka czynnie włącza się także w działalność Ruchu Kobiet Europa Donna.
FOT. LEGNICKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
No tak, skądś pieniądze na poroniony pomysł odkrytego parku wodnego muszą się wziąć!