Zarząd Miedziowego Centrum Zdrowia zaprzecza, jakoby od 28 lutego 2021 roku warunkiem wykonania badań pracowniczych w KGHM miało być przedłożenie zaświadczenia o poddaniu się szczpieniu przeciwko COVID-19. A jednak w sieci krąży zdjęcie kartki z taką informacją. Kartka rzekomo została wywieszona na drzwiach jednej z przychodni MCZ.
Zdjęcie kartki opublikowano na jednym z górniczych forów na Facebooku. Przekazywano je sobie również na Twitterze. Na kartce jest informacja:
“Zmianie ulega organizacja badań lekarskich w MCZ S.A., obowiązująca od dnia 28.02.2021 r.
*badania wstępne i kontrolne wykonywane będą tylko za okazaniem zaświadczenia o przeprowadzonym szczepieniu przeciwko COVID-19. Pracownicy nie zaszczepieni nie zostaną dopuszczeni do badań, co w konsekwencji nie dopuszcza ich do pracy“.
Pod informacją o przymusie szczepienia podano numery telefonów do dwóch pań z biura administracji MCZ, które miały udzielać w tej sprawie bardziej szczegółowych wyjaśnień. Nazwiska obu pań są prawdziwe. Numery telefonów też.
Informacja krąży wśród załogi, wzbudzając oburzenie i złość, bo przecież szczepienia w Polsce miały być dobrowolne. KGHM twierdzi jednak, że to fake news, fałszywka.
- Doniesienia o obowiązku wykazania się szczepieniem na koronawirusa jako warunku poddania się badaniom wstępnym przez zatrudnieniem w KGHM, są nieprawdziwe – zapewnia Sylwia Jurgiel, rzeczniczka prasowa KGHM Polska Miedź S.A.
Aby powstrzymać zamieszanie, Zarząd Miedziowego Centrum Zdrowia S.A. w Lubinie opublikował komunikat o następującej treści:
“Zarząd „MIEDZIOWEGO CENTRUM ZDROWIA” S.A. w Lubinie oświadcza, że funkcjonująca w przestrzeni publicznej, w szczególności w Oddziałach KGHM Polska Miedź S.A., informacja o wprowadzeniu, z dniem 28 lutego 2021 r., wymogu okazania zaświadczenia o przeprowadzonym szczepieniu przeciw COVID-19, przez osoby poddające się badaniom wstępnym i kontrolnym z zakresu medycyny pracy, nie została sporządzona oraz nie jest rozpowszechniana przez Zarząd Spółki, jak również pracowników naszej Spółki.
Informacja o uzależnieniu wykonania świadczeń medycznych w „MCZ” S.A., w tym z zakresu medycyny pracy, od przedłożenia zaświadczenia o wykonanym szczepieniu przeciw COVID-19 jest nieprawdziwa.
W przedmiotowej sprawie prowadzane jest stosowne postępowanie wyjaśniające.”
FOT. PIXABAY.COM