Cztery prace magisterskie przygotowywane na Wydziale Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu będą miały dość nietypową formę: ilustrowanych poradników dietetycznych, zaopatrzonych w menu i przepisy na 14 dni. Każdy z poradników dostosowany jest do konkretnych potrzeb zdrowotnych.
Studentki technologii żywności i żywienia człowieka pod kierunkiem swoich promotorek: prof. Moniki Bronkowskiej, dr Danuty Figurskiej-Ciury i dr Karoliny Łoźnej od roku pracowały nad ustaleniem idealnego dla zdrowia jadłospisu. W ten sposób powstały cztery warianty diety: dieta łatwostrawna opracowana z myślą o osobach starszych i pacjentach z zaburzeniami jelitowo-żołądkowymi, dieta ubogoenergetyczna dla osób z nadwagą i otyłością, dieta z kontrolowaną zawartością kwasów tłuszczowych opracowana z myślą o osobach z chorobami miażdżycowymi, dieta z ograniczoną ilością węglowodanów – doskonała dla chorych na cukrzycę.
Magistrantki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu dostały jednak zadanie bardziej skomplikowane, niż tylko zbadać poszczególne produkty, a potem zaplanować i zbilansować odpowiednią przy danej chorobie dietę.
Dodatkowym ich zadaniem było udowodnić, że taka dieta nie musi być niesmaczna ani nieapetycznie wyglądać i zaplanować ją tak, by jej stosowanie nie była zbyt drogie. W efekcie jednym z elementów prac magisterskich stało się też przygotowanie i sprawdzenie konkretnych przepisów kulinarnych. Dla każdego typu diety powstał szczegółowy jadłospis zaplanowany na 14 dni.
Teraz prace magisterskie wyszły z fazy laboratoryjnej, bo studentki przygotowują każdy z proponowanych posiłków. To nie tylko potrzeba, by praktycznie zweryfikować swoje pomysły pod kątem ich wyglądu, smaku i ceny, ale też okazja do zrobienia zdjęć, które zilustrują wydania prac magisterskich w formie poradników dietetycznych dla pacjentów.
Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
FOT.Tomasz Lewandowski/UPWr