schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Powstaje Centrum Witelona. Zobacz jak przebiegają prace

Przez   /   25/11/2020  /   No Comments

W parku Miejskim trwa przebudowa Teatru Letniego na Centrum Witelona. Montowane są drewniane okna, wykonywana jest elewacja, a wewnątrz budynku kontynuowane są prace konstrukcyjne.

Położona już nowa elewacja pozwala wyobrazić sobie jaki atrakcyjny będzie to gmach po zakończeniu prac. Podkreślają to jeszcze bardzie zamontowane to białe drewniane okna. Wraz z drzwiami nawiązującymi do epoki. Wewnątrz budynku trwają zaawansowane prace konstrukcyjne. Wzmacniany jest strop, kładziony tynk i docieplanie ścian. Niedawno odkryto malowidła na drewnianych kasetonach ukrytych pod warstwami farby.
Co już zrobiono?  Założono izolacje pionowe i poziome, które zabezpieczają obiekt. Położono nowy dach. Rozebrano balkoniki wewnętrzne, które zostały dobudowane po wojnie. Wzmacniany jest główny wewnętrzny balkon. Powstają  pomieszczenia użytkowe i zaplecze sanitarne. Zbudowano betonowe szyby dla wind, wyznaczane są ciągi komunikacyjne i ewakuacyjne. Dzięki tym rozwiązaniom  Centrum będzie w pełni przyjazne osobom niepełnosprawnym.
Prace prowadzi Firma Architektoniczno–Budowlana Restauracji Zabytków Architekton. Ich zakres, w ramach pierwszego etapu o wartości ponad 20 mln zł, obejmuje m.in.: roboty ziemne, budowlane, instalacyjne, prace adaptacyjne obiektu wraz z budową niezbędnej infrastruktury zewnętrznej (chodniki, przebudowa drogi). Obiekt będzie klimatyzowany i wyposażony w duży przeszklony taras wypoczynkowy.
- Centrum Witelona będzie promować wśród młodzieży kierunki kształcenia, ważne dla rozwoju miasta i regionu oraz edukować odwiedzających z zakresu najnowszych osiągnięć nauki i techniki – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski. – Placówka ma być również miejscem łączącym kulturę, naukę i edukację. Miejscem spotkań ludzi o innowacyjnym i twórczym spojrzeniu na świat, także ludzi nauki i biznesu.
Działalność Centrum w budynku dawnego Domu Strzelców, później Domu Koncertowego i Teatru Letniego będzie stanowić powrót – w nowej odsłonie – do tradycji tego miejsca, jako ośrodka spotkań, aktywności mieszkańców oraz przestrzeni ekspozycyjnych.
Pierwszy wizerunek Domu Strzeleckiego widnieje na panoramie miasta z 1730 roku. Obiekt był wielokrotnie rozbudowywany. W 1845 roku, po całkowitym zniszczeniu w pożarze, odbudowano go i odtworzono ponownie w  1850 r. Obecny kształt uzyskał po przebudowie w 1928 roku.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy
FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 53 dni temu dnia 25/11/2020
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 25, 2020 @ 3:13 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Jasnikowski_w_GSzt

Dzieło Jaśnikowskiego znów będzie hitem WOŚP

Read More →