AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Pomnik i modły. 70 lat po ludobójstwie na Kresach

Przez   /   11/07/2013  /   No Comments

70 lat po rzezi wołyńskiej potomkowie ocalałych, przesiedlonych Dolny Śląsk Polaków, przypominają zbrodnię UPA. Jutro w Lubinie zostanie odsłonięty pomnik ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich. Tego samego dnia w Legnicy zaplanowano mszę świętą w intencji pomordowanych, wykład historyczny  i promocję książki opowiadającej m.in. o tamtych wydarzeniach.

Organizatorami legnickich obchodów 70-rocznicy apogeum ludobójstwa dokonanego przez UON-UPA na polskiej ludności, są Rada Ochrony Pamięci Walk  i Męczeństwa w Warszawie oraz trzy legnickie organizacje: Stowarzyszenie Kulturalne Krajobrazy, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Towarzystwo Miłośników Legnicy PRO Legnica. Uroczystościom towarzyszy hasło: “Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają afiary”. W tym duchu zaplanowano całe obchody.

- Pragniemy wspólnie uczcić pamięć ponad 200 tysięcy niewinnych ofiar, których doczesne szczątki często do tej pory nie pochowane godnie i po chrześcijańsku, są profanowane na obszarach Wołynia, Podola, Pokucia, Polesia i Ziemi Lwowskiej – wyjaśniają organizatorzy.

Najważniejszym punktem programu jest więc msza święta w intencji zbawienia dusz wszystkich ofiar banderowców. Zostanie odprawiona o godz. 13 w kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Po niej legniczanie złożą kwiaty w nawie bocznej kościoła pod tablicą poświęconą zabitym na Kresach.

O godz. 14.30 w sali widowiskowej Zgromadzenia O.O. Franciszkanów rozpocznie się część konferencyjno-artystyczna. Prof. dr hab. Czesław Partacz z Politechniki Koszalińskiej wygłosi referat pt.  ”Przyczyny ludobójstwa Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich”. Potem zaplanowano promocję dwóch części książki Marka A. Koprowskiego “Epopeja polskich losów 1939-2013″. W czasie uroczystości będą bezpłatnie rozprowadzane materiały historyczne o Kresach Wschodnich i o ludobójstwie. Zainteresowani będą mogli też nabyć książki poświęcone tej tematyce.

W Lubinie kulminacją obchodów będzie odsłonięcie pomnika poświęconego ofiarom ludobójstwa. To kamienny głaz z przykutym doń orłem i cytatem z Jana Pawła II: “Głoście prawdę, przebaczcie, ale pamiętajcie.?. Projekt Jana Wojdyły przewidywał także ustawienie dookoła kamiennych sylwetek ludzi, ale na to na razie fundatorom zabrakło pieniędzy. Pomnik stanie obok Dębu Papieskiego. W piątek o godzinie 17 w pobliskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa zostanie odprawiona msza święta, po której wierni wyjdą na zewnątrz, by dokonać odsłonięcia monumentu. Na godz. 18.15 zaplanowano kresowy wieczór wspomnień w galerii na Wzgórzu Zamkowym.

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 4218 dni temu dnia 11/07/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 11, 2013 @ 11:07 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

414-273196_m

Policjant w czasie wolnym zatrzymał sprawcę kradzieży

Read More →