OSOBUS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

„Polowanie na Snarka” w polkowickim kinie

Przez   /   22/11/2019  /   No Comments

“Polowanie na Snarka”, czyli radosne łowy na drania, co „przed kontaktem z ludzkością się wzbrania”, to barwny familijny spektakl teatralny, a przy tym wypełniona piosenkami zabawa sceniczna z dziecięcą publicznością i jej wyobraźnią. Dwa przedstawienia w polkowickim kinie (29 listopada o 12.00 i 18.00) odbędą się w ramach programu „Modrzejewska w Polkowicach”.

Artystyczne przedsięwzięcie Romualda Wiczy-Pokojskiego, autora scenariusza, scenografii i reżysera spektaklu, oparte jest na dziewiętnastowiecznych wierszowanych opowiastkach z krainy absurdu i angielskiego czarnego humoru w genialnie swobodnym spolszczeniu Stanisława Barańczaka. W siedmiu opowiastkach młodzi widzowie wciągnięci zostaną do wspólnej zabawy, którą będzie poszukiwanie i wymierzanie poziomu sensu w nonsensie. Bezpośredni kontakt z publicznością zapewnią postaci spinające całość przedstawienia – Sens (Ewa Galusińska) i towarzyszące mu Bzduromierze (Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Anita Poddębniak i Małgorzata Urbańska).

Podczas morskiej wyprawy sitem tytułowego Snarka tropić będą aktorzy i dzieci z widowni przy użyciu wyobraźni ”szczując stwora widelcem lub pechem, strasząc życia utratą albo dóbr konfiskatą, wabiąc mydłem i wdzięcznym uśmiechem”. Przedstawienie nie jest klasyczną bajką, ani baśnią. To rodzaj zabawy scenicznej z publicznością. Dlatego ważne jest, by dorośli rodzice i opiekunowie nie hamowali spontanicznych, czasami bardzo zaskakujących reakcji młodych widzów.

Wspólna wyprawa w krainę nonsensu zaskakująco zaowocuje serią całkiem dorzecznych pytań. Czy życie to wymagająca zręczności gra w bierki, czy może jest tylko sumą przypadków, jak wynik  gry w kości? Jaki sens ma wchodzenie do klatki lwa? Czy pożeranie współtowarzyszy morskiej wyprawy, to jedyny i właściwy sposób walki o przetrwanie? Czy kłamstwo przestanie nim być, gdy jest zręcznie podane i ma sens? Dlaczego księżniczki są krnąbrne, a bez rymu śpiew jest naturze wbrew? Czy warto przegapić okazję na miłość i szczęście?

Całość okraszonego muzyką i piosenkami legnickiego przedstawienia skomponowano tak, by ułożyło się w barwną opowieść o dorastaniu i dojrzewaniu, jaką jest pełna przygód i doświadczeń dziecięca podróż „szlakiem oślim” w odległą i trudną do przewidzenia przyszłość, czyli w dorosłość.

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl: “Proszę nie oczekiwać gotowej historii podanej na tacy, wyłożonej tak, jak się opowiada baśń o „Kocie w Butach” czy „Królewnie Śnieżce”. Tu będzie mrowie zagadek i znaków zapytania, mnóstwo wyzwań dla wyobraźni, ale nawet jeśli dzieci nie wszystko zrozumieją, to uwiedzie ich klimat, przyjemność unoszenia się w oparach absurdu. Wśród pięknych dekoracji, bajecznych kostiumów i wpadającej w ucho muzyki.”

Magda Piekarska, Gazeta Wyborcza Wrocław: „Polowanie na Snarka”” jest jak pigułka szczęścia. Młodym widzom pozwoli rozszerzyć granice wyobraźni, tym starszym na moment zapomnieć o rzeczywistych absurdach, które zostawili za drzwiami teatru.”

Spektakle w polkowickim kinie są trzecią odsłoną wyjazdowego programu „Modrzejewska w Polkowicach”, który sfinansował (75 tys. zł) samorząd województwa dolnośląskiego. Wystartował 22 czerwca br. plenerowym widowiskiem „Skarb wdowy Schadenfreude” Roberta Urbańskiego w reżyserii Lecha Raczaka. 25 października legnicki teatr zaprezentował polkowickiej publiczności „Wierną watahę” w autorskiej reżyserii Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak-Wolak, a całość zakończy w klimacie barbórkowym 2 grudnia wystawiając „Orkiestrę” Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba.
Grzegorz Żurawiński, @kt Legnicka Gazeta Teatralna

FOT. KAROL BUDREWICZ

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

pexels-squared-one-361277527-17210066

Co przygotowuje Muzeum Miedzi na ferie zimowe?

Read More →