Jak czytamy w drugiej części raportu „Kompas Polityczny”, opracowanego przez PSMM Monitoring & More, pod względem medialności w województwie dolnośląskim dominowały trzy nazwiska, z marszałkinią Sejmu – Elżbietą Witek na czele. Kto jeszcze i w jakich kontekstach pojawiał się w mediach?
Druga część raportu „Kompas Polityczny” zawiera analizę medialności posłów i posłanek z województw: lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego czy śląskiego. W tej części badania wzięto pod uwagę aż 113 nazwisk polityków, z czego 34 pochodziło z województwa dolnośląskiego.
Elżbieta Witek, marszałkini Sejmu, zdobyła ogromną popularność nie tylko w mediach regionalnych z Dolnego Śląska, ale także w innych województwach: opolskim, śląskim i małopolskim. Była aktywną i rozpoznawalną postacią w debacie politycznej, najczęściej wspominaną spośród wszystkich polityków uwzględnionych w drugiej części raportu „Kompas Polityczny”. Jej nazwisko pojawiało się w licznych publikacjach w: TVP Info, TVN 24, Polsat News czy TOK FM. Ze względu na pełnioną funkcję Elżbieta Witek angażowała się w wiele tematów, a jej wypowiedzi dotyczyły praktycznie wszystkich sfer życia politycznego. Dużym zainteresowaniem mediów cieszyło się jej orędzie telewizyjne, zwłaszcza w kontekście kontrowersji medialnych związanych z przeszłością papieża Jana Pawła II.
Drugi w rankingu – Michał Dworczyk – wzbudzał zainteresowanie nie tylko dolnośląskich mediów. O ministrze z dużą częstotliwością pisały redakcje regionalne z całego kraju. Jednak to obecność w ogólnopolskich tytułach dała mu tak imponujące zasięgi. Poseł pojawiał się w materiałach TVN 24, Polskiego Radia 24, Polsat News, Radia TOK FM czy portalu wyborcza.pl. Wzmożone zainteresowanie Dworczykiem obserwowano głównie we wrześniu i październiku 2022 roku w związku z informacją o dymisji z funkcji szefa Rady Ministrów. Później informowano o nowych rolach polityka jako ministra-członka. Pomimo tego, że Dworczyk często wypowiadał się w kontekście wsparcia Ukrainy czy kryzysu energetycznego, to informacje o „aferze mailowej” zdominowały przekaz na jego temat, wpływając w negatywny sposób na odbiór społecznych inicjatyw polityka.
Na trzecim miejscu w zestawieniu posłów i posłanek z Dolnego Śląska znalazł się Grzegorz Schetyna. Jednak, co warto zauważyć, dystans dzielący dawnego przewodniczącego PO od przedstawicieli PiS jest ogromny i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie mógł się zmniejszyć. Największą aktywność w komunikowaniu działań podejmowanych przez Schetynę wykazały redakcje ogólnopolskie: TVP Info, Polsat News, Polskie Radio 24 czy TVN 24. Głośno o polityku zrobiło się w sierpniu 2022 roku, w związku z utratą przez niego prawa jazdy za przekroczenie prędkości.
Jak komentuje Michał Tkaczyszyn – ekspert PR politycznego i sportowego: – Przez całą obecną kadencję Dolny Śląsk był areną rywalizacji politycznej reprezentujących różne frakcje Prawa i Sprawiedliwości marszałek Elżbiety Witek i Michała Dworczyka, byłego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Aktywność tej dwójki parlamentarzystów pełniących ważne funkcje państwowe, będących w centrum kluczowych politycznych sporów, wygenerowała nieosiągalne dla innych posłów i posłanek zainteresowanie tradycyjnych mediów (…). W czołówce najbardziej aktywnych medialnie parlamentarzystów i parlamentarzystek na Dolnym Śląsku warto zwrócić uwagę Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk. Reprezentująca Nową Lewicę parlamentarzystka ma za sobą bardzo dobrą i aktywną kadencję. Wielokrotnie celnie i w sposób atrakcyjny zarówno dla swoich wyborców, jak i mediów punktowała rząd, ale też władze lokalne. Między innymi z tego względu coraz częściej mówi się o niej w kontekście startu w wyborach prezydenckich we Wrocławiu. Jeśli podejmie rękawice, ekspozycja w ogólnopolskich mediach i silna, wyrazista marka osobista
będą jedną z jej przewag konkurencyjnych, dodaje Michał Tkaczyszyn.
W mediach społecznościowych do głosu doszła większa liczba polityków. W czołówce poza Grzegorzem Schetyną znaleźli się: Krzysztof Śmieszek, Tomasz Siemoniak, Michał Dworczyk oraz Piotr Borys.
Zdaniem Natalii Maćkowiak, starszej analityczki mediów PSMM Monitoring & More: – Medialna scena polityczna na Dolnym Śląsku wskazuje, że PiS nie ma tu konkurencji. Prawdą jest, że przepaść pomiędzy aktywnością polityków PiS a opozycją wynika w dużej mierze z medialności Elżbiety Witek i Michała Dworczyka, którzy zajmują wysokie stanowiska państwowe, niemniej aktywność opozycji w tym województwie jest znikoma.
Pełen raport „Kompas Polityczny, część druga wraz z komentarzami ekspertów: Bartosza Czupryka i Michała Tkaczyszyna jest dostępny pod tym linkiem:https://psmm.pl/wp-content/uploads/2023/07/raport-kompas-polityczny-czesc-2.pdf
Pierwsza część raportu z komentarzami ekspertów: Moniki Kaczmarek-Śliwińskiej, Sebastiana Drobczyńskiego i Marcina Szczupaka jest dostępna pod tym linkiem: https://psmm.pl/wp-content/uploads/2023/06/czesc-1-raport-kompas-polityczny-20062023.pdf
Źródło: PSMM Monitoring & More
RYC. PSMM Monitoring & More
FOT. PIOTR KANIKOWSKI
alez mieciu koniecznie napisz jak cie to tak podnieca.
jeszcze mieczysław wiesz ile razy
a kogo pytasz mieciu i po co??i po co te ruchy frykcyjne??
miecio aniu lustratorku anonimie zainteresuj sie jeszcze dwa razy i trzasnij klapom oczywiscie dwa razy
a kogo pytasz mieciu??
I kto ma zatrzymac PiS i Konfederacje w marszu po zwyciestwo.Tusk od organizowania marszy lewica od aborcji i trzecia droga na rozdrozu.