Galeria Sztuki zaprasza na wystawy zorganizowane w ramach tegorocznego Legnickiego Festiwalu SREBRO. Na zwiedzających czekają m.in. prezentacje indywidualne z cyklu Sylwetki Twórców – w tym roku zobaczyć można zbiór ręcznie rzeźbionych w lapis lazuli obiektów Felicii Mülbaier z Niemiec. Ekspozycja nosi tytuł „Spotkania – refleksja nad naturą czasu” i jest realizacją nagrody, jaką artystka otrzymała w 28. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej SREBRO w 2019 r.
Wystawie towarzyszy film, w którym Felicia Mülbaier opowiada o wystawie – można obejrzeć go tutaj.
Wystawa jest opowieścią o ważnych dla artystki spotkaniach, które wyznaczyły jej twórczą i życiową drogę. Na wystawie zgromadzone są prace urzekające subtelnością i poetyckim charakterem, oraz korespondujące z nimi szkice. -Z kamieniem jako środkiem artystycznego wyrazu – bez którego trudno sobie obecnie wyobrazić moją pracę – zetknęłam się zupełnie przypadkowo w 2016 roku w trakcie studiów. Rzeźbiarska, empiryczna praca z nim wymaga wielkiej wytrwałości, jednak dzięki temu oddaniu i zatraceniu się w sobie do głosu dochodzi wolność ducha i nastaje wewnętrzny spokój – opowiada artystka.
Z kolei Doreen Timmers, holenderska historyczka sztuki i galerzystka, o pracy Mülbaier mówi tak: – Jej biżuteria, którą wolałabym nazwać rzeźbą, a nawet poezją do noszenia, wykonana jest z lapis lazuli – kamienia w kolorze królewskiego błękitu. Felicia Mülbaier kształtuje swój materiał w taki sposób, że pozwala przemówić obrazowi, pobudzając naszą wyobraźnię. Skojarzenia są różnorodne i liczne: znaleziska archeologiczne, pejzaże, spojrzenie w przyszłość, podarty dywan, trzepocząca tkanina, skrzydło, guzik, rama. Dzięki niekończącemu się szlifowaniu i piłowaniu, Felicia przekształca twardy, zimny kamień w okno: kruche, otwarte i narracyjne.
Felicia Mülbaier urodziła się w Speyer (Niemcy) w 1988 roku. W latach 2011-2015 studiowała w Wyższej Szkole Nauk Stosowanych w Düsseldorfie, gdzie uzyskała tytuł licencjata sztuk pięknych. W 2019 r. ukończyła studia z tytułem magistra sztuk pięknych w zakresie kamieni szlachetnych i biżuterii na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Trewirze, kampus Idar-Oberstein. W ramach kształcenia i rozwoju artystycznego przebywała za granicą w Akademii Sztuki i Projektowania w Göteborgu (Szwecja) oraz w Estońskiej Akademii Sztuki w Tallinie. Tworząc biżuterię artystka wykorzystuje przede wszystkim kamień i tkaninę, aby wyrazić swoją artystyczną wizję. Swój proces twórczy uzupełnia rysunkami.
Więcej informacji o wystawie można przeczytać tutaj. Ekspozycja będzie dostępna do 23 czerwca. Wstęp wolny.
Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy
FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY