W śledztwie dotyczącym wrocławskich prawników zatrzymanych dwa dni temu przez Centralne Biuro Antykorupcyjne pojawia się wątek legnicki. Jeden z podejrzanych ma postawiony m.in. zarzut usiłowania doprowadzenia Sądu Okręgowego w Legnicy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem należącym do osób fizycznych.
We wtorek na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu funkcjonariusze CBA zatrzymali 6 osób, w tym 5 wrocławskich radców prawnych, tj. Pawła B., Marcina A., Magdalenę M.-G., Katarzynę S.-K., Włodzimierza K. i Tomasza N. – Śledztwo dotyczy m. in. wyłudzania środków finansowych, znajdujących się w depozytach sądowych. Wątek ten został ujawniony w toku innego postępowania, dotyczącego reprywatyzacji warszawskiej – informuje prokurator Katarzyna Bylica, rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.
Zarzut dotyczący usiłowania doprowadzenia sądu w Legnicy do niekorzystnego rozporządzania mieniem ma Włodzimierz K. Prokuratura zarzuca mu również 13 innych przestępstw, w tym doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 510 tys. zł, pranie brudnych pieniędzy oraz posłużenie się fałszywym dokementem w postępowaniu przygotowawczym.
- W toku śledztwa ustalono, że podejrzani posługiwali się w sądach na terenie całego kraju podrobionymi dokumentami bądź przedkładali jako autentyczne uwierzytelnione kopie podrobionych dokumentów, na podstawie których sądy wydawały orzeczenia stanowiące podstawę wypłaty nienależnych im kwot pieniędzy np. z depozytu sądowego precyzuje prokurator Magdalena Bylica. – W ten sposób sprawcy wyłudzili, wynikające z łącznie stawianych poszczególnym podejrzanym zarzutów, kwoty od 40 tysięcy do ponad miliona czterystu tysięcy złotych. Niektórzy z nich podejmowali również szereg czynności zmierzających do ukrycia przestępczego pochodzenia tak uzyskanych środków.
Wśród poszkodowanych są osoby fizyczne, spółki, a także sądy m.in. w Jeleniej Górze, Poznaniu, Wrocławiu, Suwałkach, Legnicy.
Jak informuje Prokuratur Regionalna we Wrocławiu, troje sposób sześciu podejrzanych zostało objętych środkami zapobiegawczymi o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji oraz zakazu kontaktowania się z określonymi osobami, zaś w stosunku do pozostałych prokurator podjął decyzję o skierowaniu do Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Śródmieścia wniosku o zastosowanie wobec nich izolacyjnego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI