Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Pod Legnicą będą testować drony do przenoszenia paczek

Przez   /   17/07/2015  /   No Comments

Niemcy transportują dronami paczki o ciężarze do 2 kilogramów. Firma Ritex, która dziś dostała zezwolenie na działalność w podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Legnickim Polu, jako pierwsza W Europie będzie testować wykorzystanie dronów do przenoszenia trzykilogramowych ładunków i inne pomysły, które zrewolucjonizują współczesną logistykę.

Ritex to polska rodzinna firma z branży transportowej. Ma sto pojazdów, dwustu pracowników, własne magazyny oraz ambicję, by łączyć nowoczesne technologie z logistyką. Taki cel stoi przed jej spółką-córką o nazwie Centrum Intermodel Ritex Transport Spedycja Logistyka, która do końca 2019 roku deklaruje zatrudnienie na terenie podstrefy LSSE w Legnickim Polu 50 pracowników. Dziś w Złotoryi właściciel Ritexu Waldemar Michałowski i specjalista do spraw rozwoju i inwestycji Arkadiusz Żurek odebrali z rąk wiceprezes strefy Doroty Włoch pozwolenie na działalność.

Przedsiębiorstwo zakupi 3 hektary gruntu, na których wybuduje wielofunkcyjne, innowacyjne, logistyczne centrum badawczo-rozwojowe. We współpracy z prestiżowymi uczelniami – Akademią Koźmińskiego w Warszawie, Politechniką Wrocławską i Politechniką Śląską – będzie testować w Legnickim Polu nowe technologie i rozwiązania, dzięki którym może nastąpić przewrót w logistyce. Jednym z takich projektów jest wykorzystanie dronów w logistyce. W przyszłości zdalnie sterowane bezzałogowe statki powietrzne bez wątpienia przejmą część zadań realizowanych dziś przez tradycyjny transport samochodowy czy kolejowy. Częścią projektu Riteksu jest Park Technologiczny z Inkubatorem Przedsiębiorczości. Inwestycja pochłonie 28 milionów złotych.

Centrum logistyczne wysokiego składowania w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej przyjmie pierwsze transporty już w drugiej połowie 2016 roku. Projekt zakłada powstanie  m.in. magazynu wysokiego składowania z trzydziestoma rampami załadowczymi i dodatkowymi śluzami umożliwiającymi wprowadzenie TIR- ów do magazynu, gdy charakter przewożonego towaru wymaga przeładunku w szczególnych warunkach. Centrum przyjmie pierwsze transporty w drugiej połowie 2016 roku.

Waldemar Michałowski wierzy, że ich inwestycja podniesie atrakcyjność regionu legnickiego wśród przedsiębiorców i przyciągnie inne firmy wymagające nowoczesnej logistyki.

- Nas także to przedsięwzięcie napawa nadzieją. W Legnickim Polu rodzi się przyszłość dla całego sektora – uważa wiceminister Ilona Antoniszyn-Klik, która przyjechała na wręczenie zezwoleń.

Razem z Riteksem pozwolenia na działalność w LSSE (podstrefa złotoryjska) otrzymały spółki Schneider Pojemniki Transportowe i Bisek-Asfalt. Więcej o nich w osobnej relacji.  

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

img_8910,klOWfqWibGpC785HlXs

Co trzeba, aby wyrobić Legnicką Kartę Miejską

Read More →