9 koncertów galowych w Małopolsce, na Słowacji i Dolnym Śląsku. Na scenie 250 artystów z 8 krajów świata: Kostaryki, Chin, Turcji, Gruzji, Czech, Rumunii, Słowacji i Polski. W sobotę (24 czerwca) od warsztatów tanecznych w Tyliczu i korowodu w Krynicy Zdroju zacznie się 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”, organizowanego przez Łemków z Legnicy.
Spośród artystów, których zaprosił na swój festiwal Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera, najdalej do Polski mają Kostarykanie z San José i Chińczycy z Pekinu. Metrykalnie obie grupy bardzo się od siebie różną, Pierwszą współtworzy pełna karaibskiego temperamentu młodzież z szkół średnich i gimnazjów – w drugiej występuje dwadzieścia kilka emerytowanych tancerek i jeden tancerz, którzy po zakończeniu zawodowej kariery kontynuują działalność pod nowym szyldem, prezentując folklor Tybetu, Mongolii Wewnętrznej i innych regionów Kraju Środka. Tak realizuje się jedna z idei festiwalu, by pokazywać fascynującą różnorodność kultury tworzonej przez ludzi na całym świecie i zarazem jej uniwersalność.
Turków, uwielbianych przez festiwalową publiczność, będzie w tym roku reprezentował jeden z zespołów Torism Folklore Research Centre Youth Club Association TUFAK z Ankary. Na scenie pojawią się też Gruzini z Tbilisi, Czesi z Pragi, Szeklerzy czyli węgierska mniejszość etniczna z rumuńskiego z Siedmiogrodu, Słowacy, gospodarze – Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera oraz kilka innych grup z Polski.
Festiwal od 10 lat składa się z dwóch części. Pierwsza, słowacko-małopolska, potrwa od soboty (24 czerwca) do poniedziałku (26 czerwca). Kyczera i jej goście ze świata będą objeżdżać miasta oraz wioski Łemkowszczyzny po obu stronach granicy. Wystąpią nie tylko na kilku koncertach w Krynicy-Zdroju, ale też w przygranicznym słowackim Kurovie, Tyliczu czy Sękowej. Jerzy Starzyński, dyrektor „Świata pod Kyczerą”, wyjaśnia, że w ten sposób – sprowadzając zagranicznych artystów na (często dosłownie) łemkowskie podwórka – chce przeciwstawiać się każdemu kulturowemu i społecznemu wykluczeniu. Z tego samego powodu festiwalowi goście co roku odwiedzają oddziały onkologiczne w szpitalach, domy pomocy społecznej, domach dziecka, pogotowiu opiekuńczym, stołówce charytatywnej.
Na koncert do Kurova co roku zjeżdżają tysiące ludzi, nie tylko Łemków. – Od przedstawicieli Słowackiej Federacji Folkloru wiemy, że to jeden z największych festiwali folkloru na Słowacji – podkreśla Jerzy Starzyński.
W środę 28 czerwca korowód z udziałem 250 artystów z Kostaryki, Chin, Gruzji, Turcji, Czech, Rumunii, Słowacji i Polski przejdzie przez centrum Legnicy, śpiewając, grając, tańcząc i wciągając przechodniów do zabawy. Tak rozpocznie się dłuższa, pięciodniowa, dolnośląska część festiwalu. Zaplanowano animacje i koncerty na legnickim Rynku, w Mierczycach, Wołowie, Świdnicy, Chocianowie, Liścu, Rudnej, Rudnie, Chobieni i Zamienicach.
Festiwal potrwa do 2 lipca. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Program 20. Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą” (“Сьвіт під Кычером”)
Część małopolska
Sobota 24 czerwca
10.00 – Warsztaty taneczne – Tylicz, Wiejski Dom Kultury
15.00 – Korowód i animacje uliczne w Krynicy-Zdroju, deptak
15.30 – Koncert galowy w Krynicy-Zdroju, scena na deptaku
19.00 – Koncert w Sękowej, scena obok kościółka UNESCO
Niedziela 25 czerwca
14.30 – Korowód i animacje uliczne w Kurovie – Słowacja, przygraniczna wieś za Muszyną
Poniedziałek 26 czerwca
14.45 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem Epifaniusza Drowniaka – Nikifora, Krynica-Zdrój
15.00 – Korowód i animacje uliczne w Krynicy-Zdroju, deptak
15.30 – Koncert galowy „Łemkowie i ich goście dla Krynicy-Zdroju”, scena na deptaku
Część dolnośląska
Środa 28 czerwca
15.00 – Korowód i animacje uliczne w Legnicy, deptak
16.00 – Koncert galowy „Kyczera i jej goście dla Legniczan”, scena w Rynku
Czwartek 29 czerwca
10.00 – Koncerty i animacje w Domu Pomocy Społecznej w Legnicy (przy ul. Grabskiego), w Domu Dziennego Pobytu w Legnicy (przy ul. Korfantego), w Domu Pomocy Społecznej w Mierczycach
15.30 – Korowód i animacje uliczne w Wołowie, start w Rynku
16.00 – Koncert galowy „Kyczera i jej goście dla Wołowa”, scena w Rynku
Piątek 30 czerwca
16.30 – Korowód i animacje uliczne w Świdnicy, Rynek – stadion
17.00 – Koncert galowy „Kyczera i jej goście dla Świdnicy”, scena w Rynku
Sobota 1 lipca
15.00 – Korowód i animacje uliczne w Chocianowie, Rynek – stadion
15.30 – Koncert galowy „Kyczera i jej goście dla Chocianowa”, scena na stadionie
17.00 – „Łemkowski Kermesz” w Zamienicach, scena przy cerkwi greckokatolickiej
19.00 – Koncert galowy „Kyczera i jej goście dla gminy Lubin”, Lisiec, boisko piłkarskie
Niedziela 2 lipca
16.00 – Korowód i animacje uliczne w Rudnej, Rynek
17.00 – Koncert finałowy „Kyczera i jej goście dla gminy Rudna”, scena na stadionie
FOT. PIOTR KANIKOWSKI