POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Planujesz wyjazd za granicę? Sprawdź, co powinieneś zrobić przed podróżą!

Przez   /   02/04/2021  /   No Comments

Wybierasz się w podróż za granicę, w dodatku własnym samochodem? Jest kilka kwestii, którymi powinieneś zająć się przed ruszeniem w drogę. Zwłaszcza jeśli wyjeżdżasz na dłuższy czas. O czym należy pamiętać przed wyjazdem za granicę?

Sprawdź, czy masz właściwe ubezpieczenie

Posiadanie OC za granicą jest tak samo obowiązkowe, jak w Polsce. Na terenie większości krajów europejskich wystarczy mieć przy sobie standardową polisę wystawioną przez Twojego ubezpieczyciela. Na Ukrainie, Białorusi, a także w Rosji, Azerbejdżanie, Mołdawii, Turcji, Tunezji i w kilku innych krajach niezbędne jest posiadanie Zielonej Karty, którą może wydać Ci Twój ubezpieczyciel. Większość firm ubezpieczeniowych oferuje wystawienie tego dokumentu bezpłatnie, w ramach posiadanej polisy OC. Jeśli jednak wybierasz się w podróż do bardziej oddalonego kraju, w którym Twoje ubezpieczenie ani Zielona Karta nie będą honorowane, będziesz musiał wykupić ubezpieczenie graniczne.

Jeśli już przy zakupie ubezpieczenia wiesz, że czeka Cię wyjazd za granicę na dłużej niż miesiąc, powinieneś poinformować o tym ubezpieczyciela. Zresztą najprawdopodobniej zostaniesz o to zapytany, np. gdy skorzystasz z porównywarki ubezpieczeń. Dlaczego ta informacja jest tak ważna? Jeśli oprócz OC chcesz nabyć także autocasco lub assistance, ubezpieczyciel musi wiedzieć, czy zaproponować Ci polisę obowiązującą tylko na terytorium Polski, czy taką, której ochrona będzie działała również za granicą. Jeśli zaprzeczysz, że wyjeżdżasz za granicę, TU prawdopodobnie złoży Ci ofertę zawarcia polisy chroniącej Cię na terenie Polski. Wyjazd do innego kraju z takim ubezpieczeniem uniemożliwi Ci skorzystanie z pomocy firmy ubezpieczeniowej, gdy Twój pojazd zostanie uszkodzony lub skradziony.

O tym, czym grozi zatajenie takiej informacji i czy składka ubezpieczeniowa wzrośnie po przedstawieniu planów wyjazdowych, przeczytasz w artykule: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu używanego za granicą dłużej niż miesiąc? Ceny + wskazówki.

Zdarza się też tak, że pożyczasz auto na wyjazd od znajomego lub członka rodziny. Oprócz kluczyków do samochodu powinieneś wówczas otrzymać od niego także dokumenty dotyczące pojazdu (dowód rejestracyjny i polisę). Zanim umówisz się, że odbierzesz pojazd na dzień przed wyjazdem, warto upewnić się, że właściciel dopełnił wszelkich formalności, np. jaką polisę wykupił i czy będzie zapewniała ochronę w kraju, do którego się wybierasz. Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia komunikacyjnego? Dowiesz się tego z artykułu na https://mubi.pl/poradniki/jak-sprawdzic-czy-samochod-jest-ubezpieczony/.

Sprawdź stan techniczny pojazdu

Bezpieczeństwo podróży w dużej mierze zależy od tego, czy pojazd, którym jedziesz, jest sprawny. Kilkutygodniowy, a nawet kilkumiesięczny pobyt za granicą to duże wyzwanie dla auta. Jeśli zbliża się termin ważności badania technicznego samochodu, który zbiegnie się z Twoją podróżą, poddaj przeglądowi auto nieco wcześniej, aby wywiązać się z obowiązku, a przy okazji upewnić się, że korzystanie z pojazdu nie zagraża Tobie, podróżującym z Tobą osobom oraz innym uczestnikom ruchu drogowego.

Jeśli przegląd auta jest nadal ważny, możesz z własnej inicjatywy oddać samochód do warsztatu, aby fachowiec sprawdził, czy wszystkie mechanizmy działają prawidłowo. Możesz też sam zweryfikować stan techniczny pojazdu, sprawdzając jakość ogumienia (jeśli pora roku tego wymaga, wymień opony przed wyjazdem), sprawność hamulców, ilość płynów w bakach (płynu chłodniczego, płynu hamulcowego, oleju silnikowego, płynu do spryskiwaczy).

Uzupełnij wyposażenie samochodu

W samochodach zarejestrowanych w Polsce musi znajdować się przynajmniej trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Te dwa elementy stanowią obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu. Mimo tego, że posiadanie apteczki czy kamizelki odblaskowej nie jest w naszym kraju obowiązkiem, warto również te przedmioty umieścić w samochodzie, bo mogą okazać się przydatne. Zwłaszcza podczas długiej podróży.

W każdym kraju obowiązują inne reguły dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Na przykład w Hiszpanii obowiązkowe jest posiadanie nawet dwóch trójkątów, zapasowego koła oraz zestawu do jego montażu oraz kamizelki odblaskowej, w Czechach wystarczy mieć przy sobie apteczkę. Nie musisz jednak wozić ze sobą wszystkich przedmiotów, które są wymagane przez prawo państw, przez które będziesz przejeżdżał. Wystarczy, że dostosujesz się do przepisów obowiązujących w Polsce.

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

414-262673_g

Policjanci przywieźli swe dary do legnickiego schroniska

Read More →