OSOBUS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Pierwsze miodobranie w pasiecie miejskiej z Legnicy

Przez   /   23/07/2019  /   No Comments

Pszczoły z miejskiej pasieki, którą Paweł Rafałko urządził przy dawnej szkole rolniczej na ul. Jaworzyńskiej, okazały się bardziej wydajne od tych ze wsi. A zebrany w Legnicy miód jest pyszny: wielokwiatowy ale z wyraźnym lipowym akcentem. – Chcemy być miastem przyjaznym pszczołom – deklaruje prezydent Tadeusz Krzakowski. Słoiczki miodu z miejskiej pasieki posłużą jako promocyjny gadżet.

Rok był suchy, dlatego miodu jest mniej niż w poprzednich latach. Legnica może być jednak dumna ze swoich pszczół.

- Z jednego ula na wsi zebrałem 8-9 kilogramów miodu. A przy ul. Jaworzyńskiej ok 12 kilogramów z ula  – mówi Paweł Rafałko, pszczelarz, założyciel i pomysłodawca legnickiej sieci pasiek miejskich. – Nasze pszczoły miejskie gwarantują więc całkiem obfite plony i większą wydajność.

A co z jakością? Ze względu na przyrodniczą bioróżnorodność w otoczeniu pasieki Paweł Rafałko otrzymał miód wielokwiatowy, ale z charakterystycznym lipowym posmakiem. Palce lizać! Wbrew opiniom sceptyków, badania laboratoryjne wykazały, że pod względem ilości metali ciężkich miody miejskie są porównywalne z wiejskimi. Mają za to mniej pestycydów, bo w mieście nie używa się ich tak masowo jak we współczesnym rolnictwie.

- Cieszę się, że pasieka żyje – mówił prezydent Tadeusz Krzakowski.

Pierwszy miód z miejskiej pasieki – obrandowany hasłem “Legnica”, gwarantującym wysoką jakość – będzie można kupić podczas zaplanowanego na 1 września Święta Działkowców i Pszczelarzy. Ratusz zagwarantował sobie prawo pierwokupu miodu z ul. Jaworzyńskiej, bo chce się nim chwalić przed gośćmi i wykorzystywać do promocji Legnicy, jako miasta zdrowego, przyjaznego owadom, dbającego o naturalne środowisko.

- Od szeregu lat przy planowaniu nasadzeń kwiatów, drzew, krzewów bierzemy pod uwagę zapylaczy i inne owady – mówi Henryka Zdziech, ogrodnik miejski. W ramach tego eko trendu zapowiada tworzenie łąk kwietnych, łąk z roślinami wabiącymi motyle, parków kieszonkowych i obrośniętych roślinami przystanków miejskiej komunikacji. Ratusz chce inspirować mieszkańców, aby w swoich ogródkach siali rośliny miododajne. A Paweł Rafałko zachęca innych pszczelarzy, aby dołączali do legnickiej sieci pasiek miejskich.

 

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

439127856_970644461728135_7961018158925895327_n

Read More →