schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Pierwsza miedź ze Chile dopłynęła do japońskiej huty

Przez   /   15/12/2014  /   No Comments

Statek „Haruka” z około 6 tys. ton koncentratu miedzi dopłynął do portu Niihama w Japonii. To pierwszy transport surowca z należącej do KGHM kopalni Sierra Gorda, która w lipcu br. uruchomiła produkcję miedzi. Uroczystość powitania statku odbyła się 14 grudnia br. w obecności przedstawicieli KGHM, Sumitomo i Sierra Gorda.

Sierra Gorda jest jedną z największych kopalń miedzi i molibdenu na świecie. Obecnie trwa jej rozruch, który zakończy się w pierwszej połowie 2015 roku. W ramach rozruchu sukcesywnie zwiększana jest ilość produkowanego dziennie koncentratu miedzi, będącego finalnym produktem kopalni. W grudniu Sierra Gorda produkować będzie dziennie około 700 ton koncentratu o wysokiej, około 30-procentowej zawartości metalu i wyjątkowo niskim poziomie zanieczyszczeń.

– Jakość wyprodukowanego w Sierra Gorda koncentratu miedzi jest jedną z najwyższych dostępnych na międzynarodowych rynkach. Widzimy bardzo duże zapotrzebowanie na ten produkt ze strony hut miedzi. Fakt, że udało się nam uzyskać tak wysoką jakość koncentratu już w fazie rozruchu kopalni, jest doskonałym prognostykiem na przyszłość. Wierzę, że to dopiero początek sukcesów kopalni Sierra Gorda, która już dziś ma istotny wpływ na globalny rynek miedzi – powiedział Herbert Wirth, prezes KGHM.

Po zakończeniu rozruchu kopalnia Sierra Gorda produkować będzie 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota rocznie. Każdego dnia z kopalni wyjeżdżać będzie do portu średnio jeden pociąg z koncentratem miedzi. Połowa koncentratu trafiać będzie do japońskiej Grupy Sumitomo, będącej współwłaścicielem kopalni Sierra Gorda. Również pierwszy transport koncentratu, który 25 października br. wypłynął z portu Antofagasta, przetworzony zostanie w należącej do Sumitomo hucie miedzi Toyo.

– Cieszę się, że dzisiejsza uroczystość ma miejsce właśnie w Niihamie, będącej kolebką Sumitomo. Otwieramy dziś nowy rozdział w dziejach relacji naszej firmy z KGHM i Sierra Gorda. Docelowo, po planowanej rozbudowie kopalni i zwiększeniu jej mocy produkcyjnych, 30 proc. produkowanych w hucie Toyo katod miedzianych pochodzić będzie właśnie ze Sierra Gorda. Wierzę, że kopalnia ta będzie stabilnym dostawcą surowca dla naszych hut – powiedział Yoshiaki Nakazato, prezes Sumitomo Metal Mining.

Dotychczas z chilijskich portów Antofagasta i Arica wypłynęły trzy statki, przewożące łącznie około 15 tys. ton koncentratu wyprodukowanego w kopalni Sierra Gorda. Dwa z nich dopłyną w najbliższym czasie do chińskiego portu Qingdao. Czwarty statek, z ponad 10 tys. ton koncentratu, dotrze do portu Lianyungang w Chinach na początku 2015 roku.

Źródło: KGHM

FOT. KGHM

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

inwestycje_w_hucie_miedzi_glogow_kghm_zakonczyl_postoj_remontowy

Huta Głogów zakończyła postój remontowy

Read More →