Wśród premierowych spektakli, które na nowy sezon zapowiada Teatr Modrzejewskiej, są familijna opowieść o Don Kichocie i Sancho Pansie, niedokończona tragedia Williama Szekspira, sceniczna wersja zwariowanej powieści Ralfa Bauderdicka, autorska sztuka duetu Katarzyna Dworak/Paweł Wolak oraz utrzymana w konwencji horroru historia z czasów powstania styczniowego.
Podczas gdy w innych polskich teatrach panuje moda na dekonstrukcję, performance, artystowskie kolaże, w których zatraca się i fabuła, i sens, legnicka scena idzie własną drogą, zasygnalizowaną dobitnie w ubiegłorocznym Manifeście Kontrrewolucyjnym. W nowym sezonie dyrektor Jacek Głomb zamierza kontynuować swój “teatr opowieści”, to znaczy teatr, w którym jak dawniej porządnie opowiada się porządne historie. Opowiada się historie, które mają swój początek, środek i koniec (co we współczesnym teatrze wcale nie jest takie oczywiste), są uniwersalne (więc bliskie każdemu człowiekowi), a ponadto – jak każda dobra gawęda – staromodnie wzruszają, bawią, smucą lub wzbudzają niepokój.
Temu credo podporządkowany został repertuar na sezon 2013/14. Sezon, jak mówi dyrektor Jacek Głomb, zapowiada się bardzo bogato.
Już teraz w Legnicy Lech Raczak prowadzi próby do spektaklu “Madonna, Księżyc i pies” według powieści Ralfa Bauderdicka “Jak Matka Boska trafiła na księżyc”, która klimatem przypomina nieobliczalne komedie Serba Emira Kusturicy. W książce dwóch Rumunów próbuje nie dopuścić do tego, by wysłany przez Sowietów statek z Łajką na pokładzie dowiódł, że w niebie nie ma ani Matki Boskiej, ani Pana Boga. Premiera spektaklu odbędzie się 8 września w Ośrodku Nowy Świat.
W listopadzie Teatr Modrzejewskiej pokaże po raz pierwszy “Don Kichota i Sancho Pansę” według Miguela de Cervantesa w reżyserii Adama Walnego.
- Chcemy zrobić spektakl familijny, na który legniczanie będą przychodzić całymi rodzinami, bo każdy niezależnie od wieku znajdzie w nim coś dla siebie – mówi Jacek Głomb. – Ta sztuka udała nam się z “Niekończącą się opowieścią”, spróbujemy ją powtórzyć.
Spektakl będzie łączył żywy teatr z teatrem lalkowym. Adam Walny – lalkarz, reżyser, aktor, scenograf – w 1999 roku założył własny Walny-Teatr, z którym objechał wiele festiwali w kraju i za granicą. Bardzo ciekawi efekt jego pracy z zespołem Teatru Modrzejewskiej.
W styczniu 2014 roku swą trzecią sztukę wystawi w Legnicy aktorski duet Katarzyna Dworak i Paweł Wolak. Intryguje długi tytuł: “Jak to diabeł po wsi przeszedł. Droga śliska od traw”.
- Jest to jeden z najciekawszych tekstów współczesnych, jakie czytałem – zachwala Jacek Głomb.
Dyrektorowi udało się namówić do współpracy Łukasza Kosa – jednego z najciekawszych polskich reżyserów teatralnych, na co dzień związanego z Teatrem Tatro w Nitrze. Na luty 2014 roku przygotuje w Legnicy premierę mniej znanego dramatu Wiliama Szekspira “Tymon Ateńczyk”.
Listę premier zamyka “Wampir z Miodowzgórza” Pawła Kamzy w reżyserii autora (marzec 2014 r). Według zapowiedzi Jacka Głomba będzie to opowieść z czasów powstania styczniowego, ale nietypowa, bo utrzymana w stylistyce horrorów czy powieści grozy.
Znany jest już także tytuł kolejnego spektaklu, choć jego premiera odbędzie się dopiero na początku sezonu 2014/15. Będzie to “Matka Courage i jej dzieci” Bertolda Brechta w reżyserii Marcina Libera, którego “III Furie” okazały się jednym z najgłośniejszych spektakli w historii Teatru Modrzejewskiej. W sezonie 2013/14 odbędą się też dwie kameralne premiery w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. Do Caffe Modjeska wróci kabaret “Piękna Helena”. Wspólnie z Tomaszczem Szczytyńskim – dyrektorem Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych – Jacek Głomb obmyśla plenerowe widowisko teatralne do wystawienia w Zamku Piastowskim.
- Jest między nami chemia – chwali współpracę z dyrektorem Szczytyńskim i możliwości, jakie stwarza zamek. To, według Jacka Głomba, ciekawa przestrzeń z doskonałą akustyką, co dowiodły już wcześniejsze zamkowe realizacje Teatru Modrzejewskiej: “Don Kichote nocą”, “Trzej Muszkieterowie”, “Zamach na cesarza”.
Inne teatralne plany to materializująca się powoli podróż na festiwal do Buenos Aires, gdzie legniczanie trzy razy wystawią “III Furie” i wyprawa na Kaszuby ze spektaklem “Zrozumieć H.” w ramach projektu “Teatr Polska”.
- Czynimy też starania, aby pokazać “Komedię obozową” w Niemczech. Mocno wspiera nas w tym autor sztuki Roy Kift, który od czasu premiery zaprzyjaźnił się z naszymi aktorami – mówi Jacek Głomb.