Starostwo3
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Piątki na wystawach Srebra z Galerią Sztuki!

Przez   /   10/06/2021  /   No Comments

Powoli wybrzmiewa Legnicki Festiwal SREBRO 2021.  -Wystawy cieszyły się popularnością i indywidualnie odwiedziło je wielu gości, oprócz legniczan i turystów, także uczestników wystaw i przyjaciół ze złotniczego świata, ale zabrakło nam spotkań w galerii do jakich wszyscy tęsknimy – mówi dyrektora Justyna Teodorczyk. – Zatem zapraszamy na zakończenie wystaw z publicznością w formie grupowych oprowadzań po ekspozycjach w ramach tegorocznej edycji Legnickiego Festiwalu SREBRO.  Będą się one odbywały we wszystkie czerwcowe piątki o godz. 17.00, w miejscach prezentacji wystaw, z uwzględnieniem reżimu sanitarnego (limit osób, dystans, maseczki).

Już w najbliższy piątek 11 czerwca o godz. 17:00 po przekrojowej wystawie „Rytm twórczości 1968-2021” prezentowanej w Muzeum Miedzi opowie sam autor i artysta, prof. Andrzej Szadkowski, jeden z najważniejszych polskich twórców biżuterii autorskiej i nestor katedry projektowania biżuterii na ASP w Łodzi. Spotkanie będzie barwną opowieścią o artystycznej ścieżce twórcy, dzięki któremu dotkniemy historii pięciu ostatnich dekad jego złotniczej działalności oraz posłuchamy niezwykłych przygód o przekraczaniu granic biżuterii.

Po tym organizatorzy zabiorą także w krótką podróż po wystawach w galerii Satyrykon, gdzie czekają aż trzy prezentacje: wystawy zbiorowe Extranalities 6 i Amberif Design Award oraz wystawa indywidualna prac francuskiej artystki Delphine Perrache. To ostatni moment, aby je zobaczyć, dostępne są bowiem tylko do soboty. W galerii Satyrykon zetniemy się z zupełnie innym światem – biżuterii i obiektów współczesnych i zróżnicowanych. Wystawa Mechanorganic to szósta odsłona projektu Extranalities, zapoczątkowanego przez artystów Hermana Hermsena z Holandii i Timothy’ego Carsona z Wielkiej Brytanii. Jego ideą jest losowa wymiana przypadkowych przedmiotów, które każdy artysta musi wykorzystać w swojej nowej pracy. Twórcy celowo nie ułatwiają sobie zadania, prowokując się wzajemnie do przekraczania swoich twórczych granic i przyzwyczajeń, czego efekty bywają zaskakujące. Natomiast ekspozycja Ostateczne piękno to pokaz pokonkursowy dzieł nadesłanych na konkurs biżuterii z bursztynem – gdański Amberif Design Award. Z kolei Konfrontacje Delphine Perrache to prezentacja twórczości, w której echa pracy na światowej sławy domów mody przenikają się z wewnętrzną, indywidualną potrzebą działania wyłącznie za podszeptem własnych inspiracji.


Kolejna okazja do bliskiego spotkania z biżuterią autorską nadarzy się 18 czerwca o godz. 18:00 – będzie to spacer po Galerii Ring, gdzie zobaczymy i posłuchamy na temat prezentacji z cyklu Srebrne Szkoły. Za sprawą ekspozycji zajrzymy do Pracowni Biżuterii i Metali na Akademii Sztuk Pięknych w Szanghaju, którą kieruje prof. Shannon Guo – doświadczona, uznana artystka i promotorka współczesnego złotnictwa oraz do STUDIA S + M + L_XL – METAL I BIŻUTERIA, działającego przy Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. Słowacka odsłona nosi tytuł NOWE KONSTELACJE – prace kadry naukowej i studentów z tej placówki nawiązują bowiem do kosmosu i wpływu planet na ludzką egzystencję. Pracownią kieruje profesor Karol Weisslechner, który gościł w Legnicy już dwukrotnie – jako juror w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej Sexy w 2011 roku oraz z wystawą indywidualną Koniunkcja w 2019 roku. Druga część spotkania odbędzie się w przestrzeni Holu Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, gdzie – zgodnie z tradycją – odbywa się pokaz pt. Holownia, czyli wystawa prac odrzuconych przez jury 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej Wciąż człowiek?


Galeria Sztuki zaprasza także 25 czerwca o 17:00 – wrócimy wówczas do Muzeum Miedzi, gdzie prześledzimy historię rodzimego złotnictwa na wystawie Handmade 2. Polska sztuka srebra lat 1979-1999. Usłyszymy komentarz kuratorski dr Krystyny Nowakowskiej, która wraz z Łucją Wojtasik-Seredyszyn budowały kolekcję w Muzeum Miedzi (druga z nich do dziś jest jej kustoszem). Potem przeniesiemy się do współczesności – w głównej siedzibie Galerii Sztuki przy placu Katedralnym 1 na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Wciąż człowiek? – prac zakwalifikowanych do 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. Zobaczymy tu prace 186 artystów z 35 krajów z całego świata, w tym – obiekty zwycięskie, m.in. Smartfon łupany Tadeusza Jaśkowiaka, który otrzymał najwyższe laury w konkursie.


Udział w oprowadzaniach jest bezpłatny, ale obowiązuje ograniczona ilość oraz zapisy drogą mailową (galeria@galeria.legnica.eu) lub telefonicznie (76 862 09 10).Więcej o wystawach przeczytają Państwo tutaj: http://www.silver.legnica.eu/index.php/wystawy-2021

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1261 dni temu dnia 10/06/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 10, 2021 @ 11:42 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

teatr

Teatry z Koszalina i Poznania w gościnie u Modrzejewskiej

Read More →