Mieszkańcy Pątnowa Legnickiego organizują się przeciwko zakładowi, który metodą pirolizy chce przetwarzać opony i odpady z tworzyw sztucznych o kilkaset metrów od ich domostw.
Jest późno na protest. Inwestor – legnicka spółka 3MD Recycling – ma już postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Zakończył postępowanie środowiskowe i czeka na decyzję prezydenta Legnicy o warunkach zabudowy. Ponieważ opinia RDOŚ jest pozytywna, prezydent ma w tej sprawie związane ręce. Nie może odmówić inwestorowi ustalenia warunków zabudowy.
Postępowanie administracyjne w sprawie kontrowersyjnej inwestycji 3MD Recycling na terenie Zakładu Gospodarowania Odpadami przy ul. Pątnowskiej 81 trwa od 2018 roku. Zgodnie z prawem prezydent Legnicy zamieszczał stosowne powiadomienia w Biuletynie Informacji Publicznej, ale zarówno władze gminy Kunice, jak i mieszkańcy Pątnowa Legnickiego dopiero teraz zorientowali się, co się święci. Organizują komitet protestacyjny. Planują wystąpić o unieważnienie postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Będą interweniować u prezydenta Legnicy.
Inwestor planuje zbudować halę produkcyjną wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W hali zostanie zamontowana instalacja do recyklingu odpadów, głównie gumowych (zużytych opon) oraz niektórych rodzajów odpadów z tworzyw sztucznych. Wykorzystany ma zostać mechanizm pirolizy niskotemperaturowej (tzn. termicznego przetwarzania odpadów w środowisku pozbawionym tlenu przy temperaturze 450-700 stopni Celsjusza). Produktem finalnym procesu będzie olej popirolityczny, sadza techniczna i gaz popirolityczny. Sadzę stosuje się np. do produkcji nowych opon, barwników, koncentratów pigmentowych na bazie tworzyw sztucznych, farb i lakierów. Olej popirolityczny może być wykorzystany jako olej napędowy lub opałowy. Gaz po oczyszczczniu ma być wtłaczany do zbiornika i wykorzystywany później do ogrzewania reaktorów.
Instalacja ma składać się z dwóch reaktorów. Każdy z nich będzie mógł przetworzyć półtorej tony odpadów w godzinę. W ciągu doby to 72 tony. . Inwestor przewiduje, że zakład będzie funkcjonował w systemie ciągłym z wyłączeniem świąt i okresów serwisowania. Rocznie będzie gotów przetworzyć 24 tysiące ton odpadów.
“Na etapie eksploatacji zakład będzie źródłem emisji gazów i pyłów do powietrza oraz hałasu, związanych z pracą instalacji i urządzeń oraz ruchem pojazdów, w tym środków transportu wewnątrzzakładowego. Spółka w ramach prowadzonej działalności będzie również wytwórcą odpadów, głównie klasyfikowanych jako inne niż niebezpieczne.” – pisze dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie we Wrocławiu. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu dodaje: “Źródłem zorganizowanej emisji gazów i pyłów do powietrza będą przede wszystkim procesy technologiczne, prowadzone na terenie zakładu. (…) Uwzględniając ruch samochodów osobowych oraz ciężarowych po rozpatrywanym terenie, spodziewać się można również wystąpienia emisji węglowodorów aromatycznych, alifatycznych, w tym także benzenu. (…) Przeprowadzona analiza rozprzestrzeniania się substancji z terenu inwestycji wykazała, że przy zachowaniu założeń projektowych nie powinny zostać przekroczone wartości dopuszczalne stężeń emitowanych substancji poza terenem do którego inwestor ma tytuł prawny. Dla wszystkich rozpatrywanych zanieczyszczeń wartości maksymalne ich stężeń oraz częstości ich przekroczeń są niższe od wartości normatywnych.”
W promieniu 500-600 metrów od granic działki, na której spółka chce prowdzić działalność, mieszkają ludzie. Zaczyna się Kolonia Pątnów. I obszar Natura 2000 z rezerwatami przyrody “Błyszcz” ” i „Ponikwa”, utworzonymi dla ochrony cennych fragmentów lasu, głównie łęgu i grądu ze stanowiskami bardzo rzadkiego storczyka kruszczyka połabskiego Epipactis albensis i kruszczyka sinego Epipactis purpurata.
FOT. PIXABAY.COM