W legnickiej filii Zakładu Radioterapii Dolnośląskiego Centrum Onkologii zaczął pracę nowoczesny akcelerator Vitalbeam, zakupiony za 8 mln zł z Ministerstwa Zdrowia. – To zaawansowany technologicznie aparat terapeutyczny do napromieniania. Jest szybki, cichy, bardzo precyzyjny. Umożliwia znaczne skrócenie czasu napromieniania, co wpływa na komfort pacjentów i dokładność leczenia – mówi dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO we Wrocławiu.
Z radioterapii w Legnicy korzysta rocznie ok. 600-700 pacjentów z regionu legnickiego. Nowe urządzenie pozwoli obsłużyć dodatkowo jeszcze 300-400 osób. Chorzy w trakcie leczenia onkologicznego, którzy przed otwarciem filii DCO musieli jeździć na zabiegi do Wrocławia, dziś mają zagwarantowaną profesjonalną, specjalistyczną pomoc w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, bez rozłąki z rodziną.
- Ośrodek w Legnicy dysponuje dziś pełną linią terapeutyczną, w skład której wchodzą dwa nowoczesne akcelatory liniowe, tomograf komputerowy i system zarządzania radioterapią – opowiada dr Agata Szulc, radioterapeutka. – Cały system zarzadzania i weryfikacji jest powiązany z DCO we Wrocławiu i ośrodkiem w Jeleniej Górze. Pacjent może więc rozpocząć leczenie w Legnicy, a zakończyć je we Wrocławiu. Jakość terapii będzie na takim samym poziomie.
Sam sprzęt – choćby najnowocześniejszy – nie wystarczy. Potrzebni są ludzie, którzy potrafią go profesjonalnie wykorzystać. Zespół filii Zakładu Radioterapii DCO – lekarzy, pielęgniarek, rejestratorek, sekretarek medycznych, techników, fizyków, elektrotechników i salowych – gwarantuje najwyższy poziom obsługi. O wysokich kompetencjach kadry pracującej w Legnicy mówił obecny podczas otwarcia pracowni marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski. Zaangażowanie załogi chwaliła też Krystyna Barcik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, który kieruje do Zakładu Radioterapii DCO swoich pacjentów.
Zakup akceleratora sfinansowano w całości ze środków Ministerstwa Zdrowia. Dlatego nieprzypadkowo wśród gości obecnych na otwarciu pracowni był wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak oraz parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z Legnicy, senator Dorota Czudowska i posłanka Ewa Szymańska.
- Cieszę się, że bezpieczeństwo mieszkańców regionu legnickiego wzrasta – przemawiał Paweł Hreniak.
- To wielka radość dla lekarzy – mówiła senator Dorota Czudowska, onkolog. – Dla mnie, jako lekarki, kierującej na badanie, to również nadzieja, że możemy lepiej leczyć raka.
Ks. Roman Raczak w zastępstwie biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego poświęcił nowy aparat.
Doposażenie filii DCO w Legnicy zapewni wysokospecjalistyczną terapię chorym na raka. Filia wspólnie z ośrodkami we Wrocławiu, Wałbrzychu i jeleniej Górze w pełni zaspokaja potrzeby pacjentów w zakresie radioterapii w regionie.
- Trwają prace przy budowie nowego Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego. Koszt tej inwestycji idzie w setki milionów złotych, ale to konieczne, jeśli chcemy skuteczniej diagnozować i leczyć nowotwory – nie omieszkał przy okazji poinformować marszałek Przybylski.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI