PWSZ2
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiedza  >  Current Article

Ostatnie dni rekrutacji na Uniwersytecie Przyrodniczym

Przez   /   19/06/2015  /   No Comments

W najbliższy poniedziałek kończy się rekrutacja kandydatów na studia na architekturze krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Rekrutacja na uczelni przypomina trochę śledzenie tabel w rozgrywkach piłkarskich. Śledzi się i analizuje, na które kierunki jest najwięcej chętnych, porównuje kto spada, a kto w górę. Uniwersytet Przyrodniczy prowadzi nabór kandydatów na 28 kierunków studiów stacjonarnych na 5 wydziałach.
Dziś podrzucam ciekawostkę o tym, dlaczego warto studiować ogrodnictwo, ale wcześniej kilka słów o tym co się dzieje.
W poprzedniej rekrutacji najbardziej oblegane były: weterynaria – 8,2 kandydata na 1 miejsce, gospodarka przestrzenna – 4,1, biologia człowieka – 3,7, geodezja i kartografia – 3,6,zarządzanie i inżynieria produkcji – 3 osoby na miejsce tyle samo na kierunku żywienie człowieka,bezpieczeństwo żywności – 2,9, tyle samo chętnych miał kierunek technologia żywności i żywienie człowieka.

W tym roku nadal w czołówce weterynaria (trudno się dziwić, bo to jedyny wydział weterynarii w Polsce, który po raz kolejny uzyskał ocenę wyróżniającą Polskiej Komisji Akredytacyjnej i wydział świetnie wyposażony w sprzęt medyczny).
Dużym zainteresowaniem cieszą się też biotechnologia, technologia żywności i żywienie człowieka oraz biologia człowieka. Ten ostatni – to całkiem “młody” kierunek. Rekrutacja na niego odbywa się po raz drugi. Po licencjacie, dla każdego kto myśli żeby mieć w przyszłości dobrą i pewną pracę, otwierają się niezłe perspektywy: gerontologia (czyli cała branża opieki nad osobami starszymi w starzejącej się Europie), BHP i ergonomia (każda firma musi stosować, więc potrzebuje specjalistów) i wreszcie kryminalistyka.
Na Uniwersytecie Przyrodniczym najszybciej zakończy się rejestracja kandydatów na architekturę krajobrazu: trwa do 22 czerwca (poniedziałek) do godz. 12.00. Na tym kierunku obowiązuje egzamin z rysunku, który odbędzie się 23 czerwca. Egzamin to 3 godziny rysunku martwej natury ołówkiem i 3 godziny rysunku kredkami (martwa natura podobno – tak twierdzą studenci i absolwenci – zawsze zawiera m.in. draperię i krzesło, a kredkami kandydaci wykonują rysunek z wyobraźni…). Uniwersytet Przyrodniczy dla najzdolniejszych studentów architektury krajobrazu ma wyjątkowo atrakcyjną ofertę, bo najlepsi studenci na I roku mogą podjąć decyzję i równocześnie studiować architekturę zieleni we wnętrzach na ASP (podwojny dyplom to może nie podwojenie ale na pewno wzmocnienie pozycji na rynku pracy).

Rejestracja kandydatów na pozostałych dwudziestu siedmiu kierunkach trwa do 6 lipca do godz. 12.00.

Ogrodnictwo (na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym) nie należy do najbardziej obleganych kierunków studiów. W ubiegłym roku liczba kandydatów na jedno miejsce wynosiła 1,2. Tymczasem to jest sektor gospodarki, który wyraźnie rośnie. Polska jest np. liderem w produkcji jabłek i czarnej porzeczki w Europie. Także dane statystyczne o eksporcie pokazują, że firmy ogrodnicze radzą sobie na rynkach coraz lepiej. No i okazuje się, że absolwenci ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym są wszechstronnie utalentowani. O czym świadczy sukces Małgorzaty Stuły.

To absolwentka ogrodnictwa z 2009 roku, która została właśnie wyróżniona w konkursie na “30 kreatywnych Wrocławia” (wyróżnienie w kategorii “biznes”). Autorska aplikacja Małgorzaty Stuły – MyGreenSpace pozwala użytkownikowi, bez znajomości skomplikowanych programów, zaprojektować swój wymarzony ogród lub skorzystać z pomocy specjalistów, którzy wykonają dla niego projekt ogrodu i zrealizują inwestycję kompleksowo na terenie całego kraju. Serwis współpracuje z największymi producentami i najbardziej utytułowanymi architektami krajobrazu, wykonawcami i specjalistami z branży w Polsce i nie tylko. Zwieńczeniem projektu jest wirtualny spacer po zaprojektowanym ogrodzie w podglądzie 3D. Analogiczne działania wdrażane są na domenach mygreenspace.de i mygreenspace.co.uk.

Prace nad MyGreenSpace trwały ponad dwa lata. Aplikacja została przygotowana przez zespół kilkunastu informatyków oraz specjalistów z takich dziedzin, jak dendrologia, ogrodnictwo, architektura krajobrazu.

– Dzięki MyGreenSpace każdy za nieduże pieniądze może stać się profesjonalnym projektantem ogrodów. Poza tym ma frajdę płynącą z zabawy w projektowanie własnego ogrodu – twierdzi Małgorzata Stuła.

Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3445 dni temu dnia 19/06/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 19, 2015 @ 1:41 pm
  • W dziale: wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

2024_CW_CHÓR_NABÓR ver 6

Wielonka zaprasza chętnych do chóru akademickiego

Read More →