Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Opowieści prawdziwe i wymyślone” w Legnicy

Przez   /   05/11/2024  /   No Comments

Już od dziś (5 listopada) w legnickiej Galerii Satyrykon można oglądać wystawę Adama Pękalskiego zatytułowaną “Opowieści prawdziwe i wymyślone”. Wernisaż i spotkanie z autorem odbędzie się w piątek, 15 listopada, o godz. 18:00 w Galerii Satyrykon. Wstęp zarówno na ekspozycję, jak i wernisaż jest wolny.

Adam Pękalski 
Rocznik 1975. Stuprocentowy Trójmieszczanin – urodzony w Gdańsku, wychowany w Sopocie, obecnie mieszka w Gdyni z Żoną, Córką i Piesełem. Absolwent grafiki na gdańskiej ASP w 2000 roku, stypendysta Ministra Kultury w 1999. W latach 2007-2018 jako visiting instructor na Uniwersytecie Bilkent w Ankarze prowadził zajęcia z Projektowania Graficznego oraz Ilustracji w Katedrze Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuki, Designu i Architektury (Faculty of Art, Design and Architecture, Department of Graphic Design).

Od 2019 pełni obowiązki asystenta w pracowni Podstaw Projektowania Graficznego prof. Tomasza Bogusławskiego na studiach stacjonarnych I stopnia w Katedrze Grafiki Projektowej Wydziału Grafiki na ASP w Gdańsku; prowadzi również zajęcia z Ilustracji Kreacyjnej i Infograficznej dla I i II roku na studiach niestacjonarnych II stopnia (tamże). Zajmuje się głównie ilustracją książkową, a także, choć rzadziej, prasową i reklamową oraz projektowaniem książek i plakatów.

Autor ilustracji do blisko 30 tytułów literatury dziecięcej i młodzieżowej, m.in. do antologii “Julian i Irena Tuwim Dzieciom” (Nasza Księgarnia, Warszawa 2012, wzn. 2016), “Praktycznego pana” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel (Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2016), “Sanatorium” Doroty Gellner (Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2018), “Mamy Gęsi” Małgorzaty Strzałkowskiej (Wydawnictwo Bajka, Warszawa 2018), “Tatr. Przewodnika dla dużych i małych” Barbary Gawryluk i Pawła Skawińskiego (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2021) i “Gdańska dla młodych podróżników” Jacka Friedricha (Muzeum Gdańska 2023).

“VIDEO OMNIA” [z łaciny "widzę wszystko"] to napis stanowiący część neonu z górującym nad wieżowcem okiem opatrzności, a pochodzi z jednej z ilustracji Adama Pękalskiego przygotowanej na międzynarodową wystawę “Opowiedz mi miasto”. Pokaz właśnie (jesień 2024 roku) zagościł w Starym Ratuszu w Gdańsku, po nadbałtyckich wojażach i kolejnych odsłonach ekspozycji w Wilnie, Tallinie i Rydze. Artyści z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii mieli zrealizować krótki, bo trzyczęściowy cykl ilustracji odpowiadających na hasło “miasto”. Kierunek interpretacyjny był dowolny – mogły to być współczesne portrety miast, ich wizerunek historyczny lub wizje przyszłości. Pękalski zdecydował się na ten ostatni, nieco futurystyczny (czas tak szybko pędzi, że jutro jest właściwie dzisiaj), ale przede wszystkim fantastyczny (od słowa fantastyka).
Anita Wincencjusz-Patyna

RYC. ADAM PĘKALSKI/ SATYRYKON

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Galeria Sztuki gra z WOŚP

Read More →