UM_Legnica_BiP
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Ołowica coraz rzadsza, ale wciąż groźna

Przez   /   31/03/2015  /   No Comments

Zagłębie Miedziowe od lat było obszarem o szczególnie wysokim stężeniu ołowiu w powietrzu. Z tym problemem zmaga się Fundacja na Rzecz Dzieci Zagłębia Miedziowego. W ubiegłym roku badaniami objęte zostały także dzieci zamieszkujące powiat legnicki.

Fundacja od 1991 r. realizuje długofalowy program profilaktyki zdrowotnej dzieci i młodzieży. Polega on na prowadzeniu badań stężenia ołowiu we krwi, a także na leczeniu dzieci, u których stwierdzone zostało podwyższone stężenie tego pierwiastka. Od początku swojego istnienia do roku ubiegłego dzięki zabiegom fundacji u ponad 190 tys. dzieci z Dolnego Śląska udało się przeprowadzić badania przesiewowe stężenia ołowiu we krwi.

W ubiegłym roku na turnusy profilaktyczno-lecznicze w górach i nad morzem Fundacja wysłała 416 dzieci z regionu. Ponadto zajmowała się m.in. dziećmi z powiatu legnickiego. Badaniom w 2014 r. poddanych zostało aż 508 najmłodszych mieszkańców gmin: miejskiej Chojnów (180 dzieci), Prochowice (47 dzieci), Kunice (70 dzieci) oraz Legnickie Pole (211). Ich wyniki pośrednio potwierdzają pozytywny wpływ działań wielu służb na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego w regionie LGOM.

– Coraz rzadsze występowanie popularnej szczególnie w Zagłębiu Miedziowym ołowicy to także skutek wieloletniej działalności edukacyjnej, profilaktycznej i leczniczej naszej Fundacji. Mimo że istniejemy już 25 lat, problem zatrucia ołowiem wciąż jednak nie zniknął – zaznacza dr Halina Strugała-Stawik, prezes tej instytucji.

Ołowica, czyli fachowo mikrointoksykacja ołowiowa, w populacji dzieci i młodzieży na naszym terenie należy nadal do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego badania przesiewowe i działania profilaktyczne są wciąż bardzo ważne. Głównymi drogami wchłaniania ołowiu do organizmu są układ oddechowy, przewód pokarmowy i skóra.

– Dlatego szczególnie istotna jest tu edukacja rodziców i opiekunów, z zaangażowaniem do współpracy placówek zdrowotnych, organizacji pozarządowych i jednostek samorządu terytorialnego, jak w przypadku powiatu legnickiego – podkreśla prezes Strugała-Stawik.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Legnicy

FOT. FUNDACJA NA RZECZ DZIECI ZAGŁĘBIA MIEDZIOWEGO/ FUNDACJA.LEGNICA.PL

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1831 dni temu dnia 31/03/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 31, 2015 @ 5:26 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

virus-4937553_192041-1024x668

Raport epidemiologiczny dla LGOM (3.04.2020)

Read More →