AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Od czego zacząć przygotowania do budowy domu?

Przez   /   27/10/2022  /   4 Comments

Jeśli stoisz przed przedsięwzięciem, jakim jest budowa domu, czeka Cię wiele przygotowań. Od czego zacząć? Na co szczególnie zwrócić uwagę, aby początek całej inwestycji przebiegał pomyślnie?

Odpowiedni wybór działki

Przygotowania do budowy domu rozpoczynają się na długo, zanim pojawi się na niej kierownik budowy, na plac budowy wejdzie ekipa budowlana, a firma wywozowa typu Gruzo.pl odbierze pierwszy zapełniony gruzem kontener. Wszystko zaczyna się bowiem już od wyboru odpowiedniej działki pod budowę domu. 

Wybór działki wydaje się tylko z pozoru kwestią, gdzie najważniejszą rolę odgrywają indywidualne upodobania. Oczywiście, te nie są bez znaczenia. Jeśli marzy Ci się dom w konkretnym położeniu, w określonej okolicy, to warto iść za ciosem i starać się zrealizować swoje marzenia co do lokalizacji budynku. Warto jednak wiedzieć, że nie na każdym gruncie można budować dom. Ukształtowanie terenu, przepisy lokalne o zagospodarowaniu — wszystko to może wpływać na to, że znaleziona przez Ciebie działka na wymarzonym terenie niekoniecznie będzie mogła służyć jako plac budowy i Twoja przyszła posesja. Może się też zdarzyć, że budowanie dozwolone będzie tylko w ograniczonym zakresie, np. z rygorystycznymi warunkami co do wielkości domu czy liczby kondygnacji. Dokumenty, które warto sprawdzić w związku z gruntem pod budowę domu to księga wieczysta i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który da odpowiedź co do przeznaczenia danego gruntu, czyli czy i w jakim zakresie można stawiać na nim budynek. Jeśli taki plan nie jest ustalony dla interesującego Cię gruntu, powinieneś złożyć wniosek do urzędu o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

Projekt budynku — z katalogu czy na zamówienie?

Jeśli chodzi o projekt domu, do wyboru masz dwie opcje. Pierwsza z nich zakłada wybór projektu z katalogu, który będzie w stanie przedstawić Ci Twój architekt. Są to gotowe projekty budynków, z których wybrać możesz ten najbardziej przystający do Twoich oczekiwań. Projekt musi jednak uwzględniać konkretne wytyczne planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy, dlatego gotowe projekty niemalże zawsze przychodzą tak zwaną adaptację.

Druga możliwość to przygotowanie przez architekta projektu na zamówienie. Tego rodzaju projekt od podstaw uwzględnia charakterystykę konkretnego gruntu, na którym ma zostać wzniesiony dom. Pozwala też na optymalne dostosowanie poszczególnych elementów architektonicznych, nie tylko pod względem możliwości technicznych i Twoich oczekiwań, ale też jak najlepszej funkcjonalności domu. Pod uwagę brane są takie aspekty jak wygodny dojazd, doskonałe doświetlenie wnętrz czy wygoda użytkowania pomieszczeń.

Projekt na indywidualne zamówienie jest droższy od projektu z katalogu. Zaletą jest jednak to, że architekt przeanalizuje każdy element projektu od podstaw, zapewniając optymalne rozwiązania, zgodne w jak największym stopniu z Twoimi wyobrażeniami. Może jednak wymagać więcej czasu na przygotowanie.

Kwestie praktyczne — dokładnie czytaj umowy

Jeszcze przed rozpoczęciem prac warto przeanalizować to, z czym wiąże się budowa i przedyskutować najbardziej palące kwestie z wykonawcami robót. Jedną z najważniejszych spraw jest ta dotycząca odpadów budowlanych i konieczności ich odpowiedniej utylizacji. Jako właściciel gruntu jesteś posiadaczem odpadów, które wytwarzać będzie ekipa budowlana w ramach prowadzonej budowy. Co do zasady, to wytwórca odpadów odpowiada za nie, chyba że umowa stanowi inaczej. Powinieneś dowiedzieć się, jak w umowie rozwiązana jest sprawa prawidłowego gospodarowania odpadami — czy firma jako wytwórca zadba o kontenery na gruz, czy to Ty jako inwestor zobowiązany będziesz zapewnić pojemniki lub worki bigbag i późniejszy wywóz gruzu? Jeżeli składowanie śmieci budowlanych spoczywałoby na Twoich barkach, wcale nie musisz posiadać kontenera na własność, by sprostać wymogom prawa. Firmy takie jak Gruzar.pl, zajmujące się wywozem gruzu, odpłatnie wynajmują kontenery o różnych pojemnościach i ładownościach. Największe kontenery mają aż 15m3 pojemności i kilka ton wytrzymałości. Umowa może też ustalać po czyjej stronie leżeć będzie zakup materiałów budowlanych bądź doprecyzowywać kwestię gwarancji na roboty budowlane. 

Przygotowania do rozpoczęcia budowy warto przeprowadzić jak najbardziej sumiennie. Dom budujesz prawdopodobnie raz na całe życie, dlatego im bardziej zapanujesz nad inwestycją, tym większa szansa, że budynek będzie dobrze Ci służył.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 547 dni temu dnia 27/10/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 27, 2022 @ 10:01 am
  • W dziale: gospodarka i finanse

4 komentarze

  1. straman pisze:

    No kostka z brukbetu jest sprawdzona. Polecam te produkty z linii prestige. Jakościowo nie mają sobie równych

  2. Ryszard pisze:

    Brukbet to wlaśnie materiał na lata, ile razy komuś robiłem czy to podjazd czy kostkę wokół domu lub chodnik to nigdy nikt się na materiały z brukbetu nie skarżył

  3. Rocky pisze:

    Jak dla mnie ważną rolę gra też kostka dookoła domu, żeby nic się nie psuło potem. U nas poszła od brukbet i jak narazie bardzo dobrą jakość prezentuje

  4. Reno pisze:

    Przede wszystkim od czego: z czego budujemy i co jest dla nas najkorzystniejsze, jaki materiał będzie najlepszy i będzie służył na lata. Obecnie chyba bloczki termalica są najpopularniejszym rozwiązaniem i cenowo wychodzi też ok. Ważne, by dom był zaprojektowany z myślą o energooszczędnych rozwiązaniach bo bez tego ani rusz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

tygodnik10

Ile milionów zarobili prezesi KGHM w roku 2023?

Read More →