Obradowało jury 30. Ogólnpolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje 2021. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 56 artystów z trzynastu krajowych wyższych uczelni artystycznych. Spośród nadesłanych 173 prac jury wybrało prace 25 artystek i artystów. Ostateczny werdykt poznamy 3 grudnia 2021 podczas uroczystego wernisażu.
Organizowany przez Galerię Sztuki w Legnicy przegląd to jedna z najstarszych tego typu inicjatyw w Polsce. Dokumentuje początki drogi twórczej absolwentów wydziałów malarstwa krajowych uczelni artystycznych. Jedenocześnie najzdolniejszym daje szasnę na mocne wkroczenie w świat sztuki, czyli tytułową promocję. Główną nagrodą w legnickim przeglądzie jest możliwość zorganizowania wystawy indywidualnej oraz wydanie katalogu. Poza Grand Prix co roku przyznawane są inne nagrody i wyróżnienia: Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy, Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy – statuetka “Srebrna ostroga”, przyznawana za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo i dowcip wypowiedzi twórczej – zaprojektowana przez znanego i cenionego złotnika Jacka Byczewskiego, Wyróżnienie Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy oraz wyróżnienia honorowe i Nagroda Pisma Artystycznego Format.
Wyboru lauratów nagród i wyróźnień dokonało w tym roku jury, w skład którego weszli krytyk sztuki, kurator i pedagog Wojciech Kozłowski – dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze; Jolanta Glinkowska – fundatorka i była prezeska Fundacji Obszar Wspólny, redaktor działu “Orientuj się!” w Notesie na 6 Tygodni; Andrzej Saj – krytyk i teoretyk sztuki, wydawca, recenzent, pedagog, założyciel i wieloletni redaktor naczelny czasopisma artystycznego „Format”;artysta malarz Grzegorz Kozera – asystent w Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie oraz Justyna Teodorczyk – dyrektorka Galerii Sztuki w Legnicy. Ich werdykt będzie trzymany w tajemnicy jeszcze przez dwa tygodnie, do uroczystego wernisażu, podczas którego młodym artystom zostaną wręczone nagrody.
Na wystawie w Galerii Sztuki w Legnicy prezentowane są prace Agnieszki Apoznańskiej, Rafała Bakalarczyka, Aleksandry Brodzińskiej, Matyldy Burszty, Piotra Desperaka, Natalii Grabko, Sary Ilia-Rurki, Michała Iwańskiego, Sofii Jackiewicz, Łukasza Jankowicza, Filipa Kampki, Justyny Kleckiej, Adrianny Konopki, Marcina Kozłowskiego, Anety Lewandowskiej, Michała Łapczyńskiego, Jakuba Maciejczyka, Tomasza Masionka, Sylwii Rams, Aleksandry Sikory, Teresy Katarzyny Sporn-Mielniczuk, Justyny Talik, Julii Tymańskiej, Julianny Wińczyk, Weroniki Wrzosek, Pauliny Żuk.
Odwiedzając Galerię Sztuki legniczanie mają niepowtarzalną okazję do przyjrzenia się aktualnym trendom, panującym w malarstwie polskim. Mimo, że konkurs organizowany jest poza największymi centrami kulturalnymi Polski cieszy się – z racji wysokiego poziomu artystycznego i długoletniej tradycji – dużym prestiżem. Przeglądy mają też wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Prezydenta Miasta Legnicy – poprzez patronaty honorowe. O wyjątkowości OPMM PROMOCJE stanowi fakt, że dla ich uczestników są one wystawą szczególną, bo pierwszą lub jedną z pierwszych. Są dużą zbiorową konfrontacją z rówieśnikami z całego kraju, surową weryfikacją umiejętności i osobowości dokonywaną przez profesjonalnych jurorów, są również szansą na dobry start na rynku sztuki. Dla wielu z laureatów uzyskane w PROMOCJACH laury stały się przepustką do udziału w dojrzałym środowisku twórczym – nie tylko jako formalne wyróżnienie, ale też w warstwie symbolicznej, dodając wiary w siebie, wewnętrznej siły i motywacji do dalszego rozwoju. Późniejsze sukcesy wyróżnionych w Przeglądzie artystów pokazują, że legnicki konkurs spełnia swoją rolę, pomagając utalentowanym twórcom wejść w niełatwy świat sztuki.
Galeria Sztuki przypomina, że dla wielu laureatów konkursu udział w legnickim przeglądzie był początkiem spektakularnej kariery. Tak debiutował Waldemar Kuczma, obecnie kierownik Katedry Malarstwa wrocławskiej ASP,autor abstrakcyjnych, wielkoformatowych płócien, w których kolor i materia odgrywają wiodącą rolę. Lauratem przegladu w 1997 roku był Dominik Lejman – ceniony artysta, wyróżniony m.in. Paszportem Polityki i nagrodą Berlin Kunstpreis. Zajmuje się malarstwem, które łączy z projekcjami wideo, realizuje wideofreski, prace w formie wielkoformatowych fototapet i projekty w przestrzeni publicznej. Prace artysty prezentowane były na licznych wystawach w Polsce i za granicą (m.in. w Nowym Jorku, Brukseli, Düsseldorfie). W 1999 roku Promocje wygrała Beata Cedrzyńska – dziś profesor oraz prodziekan Wydziału Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Momo młodego wieku oszałamiającą karierę robi lauretaka z roku 2010 Julia Curyło. Tworzy obrazy oraz instalacje prezentowane w przestrzeni publicznej miast, mimo młodego wieku ma na koncie prezentacje w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, ale też w Stanach Zjednoczonych czy na Mauritiusie. Od Legnicy swą artystyczną drogę zaczynał Sebastian Krok – malarz, autor instalacji malarskich, laureat licznych konkursów oraz grand prix m.in. Pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Pięknych i Designu FISAD w Turynie oraz 43. edycji biennale “Bielska Jesień” w 2017 roku.
FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY