Galeria6
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

O przestrzeni miejskiej w czterech ścianach Galerii Ring

Przez   /   13/02/2015  /   No Comments

W czwartek (19.02) rusza nowy bezpłatny cykl spotkań w Galerii Ring poświęconych zagadnieniom sztuki, przestrzeni, historii naszego miasta. -Chcemy opowiadać o nim z pasją, chcemy zabierać Was na spacery i pokazać obiekty, o których mowa, chcemy odkryć przed Wami ciekawą historię – historię sztuki, jedyną w swoim rodzaju i na przykładzie Legnicy. Chcemy w ten sposób pomóc Wam zdobyć wiedzę, zrozumieć swoją małą ojczyznę, otworzyć oczy na estetykę naszej wspólnej przestrzeni – zachęcają pomysłodawcy projektu – Galeria Sztuki. Podkreślają oni, że choć zwracają się głównie do młodych ludzi, uczniów, maturzystów, studentów, to cykl powstał z myślą o wszystkich mieszkańcach Legnicy, którym nie jest obojętne w jakiej przestrzeni żyją, jaką architekturą małą i dużą są otoczeni, gdzie tkwią korzenie stylistyczne zabytkowych i nie tylko obiektów.
Przedsięwzięcie „Licencja na sztukę. Legnickie zderzenia estetyczne”, to wspólna podróż przez historię naszego miasta z perspektywy piękna i harmonii. Będzie miała ona 12 przystanków-wykładów co miesiąc poświęconych innym zagadnieniom i obiektom. Pierwsze, popołudniowe spotkanie odbędzie się w czwartek 19 lutego o godz. 17.00 w Galerii Ring, kolejne (w godz. przedpołudniowych) w następnych miesiącach do końca roku.
Wprowadzające spotkanie połączone będzie dodatkowo z wystawą projektów bram do legnickiego Parku Miejskiego, która prezentowana jest w Galerii Ring do końca lutego. Ich autorami są ówcześni studenci IV roku Rzeźby wrocławskiej ASP pod okiem wykładowców: Waldemara Szmatuły, Tomasza Niedziółki, Christosa Mandziosa, Tomasza Tomaszewskiego, Karoliny Szymanowskiej i Piotra Wesołowskiego. Projekty w założeniu miały odnosić się do samej przestrzeni parku, kompozycji terenu i jego składowych, jak również do związków z najbliższym miejskim sąsiedztwem. Ważna też była historia miejsc, zwłaszcza słynna wichura i wiatrołomy, które nadwerężyły drzewostan parku, a także użytkowy ich charakter (np. główne wejście, ważny ciąg pieszy, teren styczny z zabudową śródmiejską lub peryferie). -Park to dobry pretekst do dyskusji nie tylko o estetyce, ale też o polityce zmian architektonicznych i tych dokonujących się na naszych oczach i tych, które widzieć by się chciało – podkreśla Justyna Teodorczyk z Galerii Sztuki.

Do wystawy w kilku słowach wprowadzi Tomasz Tomaszewski, który nadzorował pracę studentów nad rozwiązaniami dla legnickiego przybytku zieleni. Zainteresowanych zapraszamy do Galerii Ring o 16.30 w czwartek 19 lutego br. Zaraz po tym rozpoczyna się pierwsze spotkanie spod znaku „zderzeń estetycznych”. Wszystkie je poprowadzi Roger Piaskowski – historyk i krytyk sztuki, pedagog i poeta.

G.Sz.

 

 

FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3572 dni temu dnia 13/02/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 13, 2015 @ 5:48 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

teatr

Teatry z Koszalina i Poznania w gościnie u Modrzejewskiej

Read More →