AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Legnica. O 2600 kopciuchów mniej dzięki dotacji miasta

Przez   /   11/09/2020  /   No Comments

W Legnicy od ponad pięciu lat działa program udzielania dotacji na wykonane przez mieszkańców inwestycje, polegające na zamianie ogrzewania paliwem stałym na ekologiczne. W latach 2015-2019 podpisano 975 umów z mieszkańcami na kwotę 4.965.423,05 zł.

 

Od 2015 roku mieszkańcy złożyli już 1463 wnioski o dofinansowanie ekologicznych inwestycji grzewczych i zlikwidowali 2598 starych pieców – „kopciuchów”.
W roku 2020 legniczanie złożyli ponad 500 wniosków o dofinansowanie modernizacji instalacji grzewczych na kwotę 3.276.972,14 zł. Nadal trwa przyjmowanie wniosków osób ubiegających się o dotację i zawieranie kolejnych umów. W lipcu i sierpniu przeprowadzono ponad sto wizji lokalnych w mieszkaniach, których właściciele zmodernizowali system ogrzewania.

Przypomnijmy zasady, jakie obowiązują w procedurach dofinansowania przedsięwzięć likwidacji ogrzewania opartego na paliwie stałym lub biomasie na przyjazne środowisku, czyli: kotły gazowe, kotły na olej lekki opałowy, piece zasilane prądem elektrycznym, kotły na paliwa stałe lub biomasę (co najmniej 5 klasa wg PN-EN 303-5:2012), podłączenie budynków do sieci ciepłowniczej i Odnawialne Źródła Energii – pompy ciepła, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne.
Do korzystania z dotacji uprawnione są:

  • osoby fizyczne: właściciele, współwłaściciele nieruchomości bądź najemcy lokali komunalnych, w tym osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą w lokalu mieszkalnym;
  • wspólnoty mieszkaniowe, których członkowie korzystają z ciepła wytworzonego we wspólnej kotłowni (dla pojedynczego budynku lub kilku budynków).

Wysokość dotacji

Dotacja będzie przydzielana w wysokości do 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych na zmianę systemu ogrzewania w jednym lokalu mieszkalnym lub nieruchomości o charakterze mieszkalnym na terenie Legnicy, przy czym ustala się górne limity wysokości dotacji:

  • dla domu jednorodzinnego – 10.000,00 zł;
  • dla mieszkania w bloku wielorodzinnym – 7.000,00 zł;
  • w przypadku kotłowni zasilającej w ciepło budynek wielorodzinny limit dotacji dla instalacji określony będzie w oparciu o liczbę obsługiwanych mieszkań – jako iloczyn tej liczby i kwoty 4.000,00 zł.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

ZUS informuje: pieniądze na wyprawki już płyną na konta

Read More →