VI Triennale Fotografii Wałbrzyskiej – wystawa, którą jeszcze do 17 kwietnia można oglądać w Galerii Sztuki oraz w Galerii Ring – jest także pretekstem do spotkań poświęconych sztuce fotografii. Tym razem kurator ekspozycji – Jarosław Michalak, oraz uczestniczki – Teresa Anniuk–Gulak i Brygida Strzępek poruszą temat formy i treści. Spotkanie – dedykowane nie tylko adeptom fotografii, ale wszystkim zainteresowanym tym ciekawym tematem – odbędzie się w czwartek (30 marca) o godzinie 18.00 w Galerii Ring. Wstęp wolny.
Dialog formy z treścią, ich znaczenie w fotografii a także autorskie techniki – to tylko niektóre z wątków, które poruszą uczestnicy spotkania. Teresa Anniuk-Gulak oraz Brygida Strzępek opowiedzą o swojej twórczości w kontekście formalnej strony budowy obrazu i postarają się odpowiedzieć na pytanie: jak – za pomocą dobranych środków wyrazu artystycznego – zainteresować widza i przekazać artystyczny komunikat, opowiedzieć historię i wyrazić emocje?
Z kolei Jarosław Michalak zaprezentuje swój projekt LITERY, dokumentujący znikające szyldy i neony Dolnego Śląska. -Fotografie zaczęły powstawać zupełnie spontanicznie – nie wiedzieć czemu zacząłem wówczas dostrzegać ginące z przestrzeni miast piękne napisy – relikty odchodzącej epoki. Kiedy uświadomiłem sobie, jak bardzo dzisiejsze miasta zaśmiecane są współczesną reklamą i przykładami nonszalanckiej grafiki, poczułem, że należy zachować od zapomnienia ginące Litery. Szyldy, neony, nazwy własne zakładów, kin, domów towarowych czy hoteli były projektowane często przez uznanych artystów i pracownie specjalizujące się w takich realizacjach. Były też mocno zakorzenione w pamięci mieszkańców, którym kojarzyły się z czasami młodości, rozrywką albo pracą. Kiedy pytałem o nie, zawsze wyczuwałem u ludzi nostalgię i łezkę w oku – opowiada autor.
Triennale Fotografii Wałbrzyskiej to cykl wystaw, który odbywa się dzięki współpracy Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego z Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA. Galeria Sztuki w Legnicy prezentuje tegoroczne efekty tej działalności. Na wystawie zobaczymy fotografie portretową, uliczną, akty i plenery a także zdjęcia eksperymentalne, których technika znana jest tylko autorom. Prace 28 wałbrzyskich autorów to dokumentacja nie tylko dorobku lokalnego środowiska fotograficznego, ale też zbiór indywidualnych spojrzeń twórczych, tworzący bogatą paletę fotograficznych interpretacji rzeczywistości.
Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy
FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY