W przerwie między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem Galeria Sztuki zaprasza na XXII Łemkowskie Jeruzalem pt. „Nowe Jeruzalem”. Wystawa będzie dostępna do 15 stycznia, natomiast 31 grudnia oraz w Nowy Rok galerie będą nieczynne.
„Nowe Jeruzalem” to już ósma legnicka odsłona Łemkowskiego Jeruzalem, organizowanego przez Zjednoczenie Łemków z Gorlic. Nawiązuje do biblijnego, szczęśliwego miasta, którego bramy są otwarte w dzień i w nocy dla każdego. Refleksja o przyszłości, w której panuje pokój niesie ukojenie i nadzieję, wpisuje się tym samym w świąteczno-noworoczny czas, w którym wszyscy życzymy sobie lepszego jutra.
„Ludzie są już zmęczeni pesymizmem, mrocznymi wizjami końca świata, negatywnością. Potrzebujemy nowych dzieł, zanurzonych jeszcze w chwili obecnej, ale już zwróconych ku przyszłości. Z dziedzictwa ludzkości, historii, tradycji, które są do naszej dyspozycji, wydobądźmy żywe elementy i projektujmy znów przyszłość. I tak aż do końca. Nadzieja otwiera przed nami nową przestrzeń, nowe ścieżki” – pisze Anna Bas we wstępie do katalogu wystawy.
„Nowe Jeruzalem” składa się z dwóch części, czekających na zwiedzających w obu przestrzeniach wystawienniczych legnickiej Galerii. Tworzą one spójną całość. Pierwsza, prezentowana w Galerii Sztuki, to odpowiedź na tytułową kwestię budowania wspólnej przyszłości. Symbolika wielu prac wprost nawiązuje do trwającej agresji Rosji na Ukrainie. Tetiana Skoromna w pracy „Posiłek pod żelazną kopułą” wykorzystała łuski po nabojach od karabinu, od których chroni pamięć o tradycji i rytuałach. Z kolei Grzegorz Kozera sięgnął po ukraińskie kartki pocztowe, który stały się kanwą serii prac opowiadających o pokoju.
- Pocztówki pokoju wykonałem na przełomie marca i kwietnia 2022 roku jako cegiełki do sprzedaży na rzecz Ukrainy. Wykorzystałem własne i otrzymane od przyjaciół autentyczne kartki z Kijowa, Lwowa, Drohobycza, Jałty i Mukaczewa. Obok powszechnie znanych pacyfistycznych symboli (gołąbek i tęcza) zacytowałem w nich związane z tymi miejscami fragmenty dzieł artystów: Jana Stanisławskiego, Marka Włodarskiego (Henryk Streng), Krzysztofa M. Bednarskiego, a także światowej antywojennej ikony Guernica Pablo Picassa – opowiada artysta.
W Galerii Sztuki zobaczymy także trzy akwarele Nikifora – Epifaniusza Drowniaka – artysty samouka, zaliczanego do grona najwybitniejszych malarzy tzw. “naiwnych” (“prymitywistów”), a także obrazy olejne łemkowskiego malarza nieprofesjonalnego – śp. Stefana Telepa.
W drugiej, multimedialnej części wystawy w Galerii Ring znalazły się prace wideo Oleksija Khoroshko i Danyła Movchana oraz wybrane, najciekawsze prace wideo, prezentowane podczas siedmiu minionych edycji „Jeruzalem”.
Galeria Sztuki (pl. Katedralny 1) i Galeria Ring (Rynek 12) są czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-18.00 (z wyjątkiem 31.12.22 i 1.01.23). Wstęp wolny.
Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy
FOt. GALERIA SZTUKI W LEGNICY