Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się funkcjonowaniu Oddziału Medycyny Paliatywnej, Hospicjum oraz Poradni Medycyny Paliatywnej przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. Dopatrzyła się drobnych nieprawidłowości przy kwalifikowaniu pacjentów do przyjęć oraz przy rozliczaniu świadczeń, ale – jak stwierdza – nie miały one wpływu na jakość opieki w placówce.
Kontrola dotyczyła okresu od 2012 do 2014 roku. W tym czasie szpital dysponował dwudziestoma łóżkami na oddziale paliatywnym. NIK chwali placówkę za ich efektywne wykorzystanie, na poziomie 83,5-88,6 proc. Czas oczekiwania pacjentów na podjęcie opieki paliatywnej i hospicyjnej wyniósł: od pięciu do 27 dni w przypadku oddziału szpitalnego i od 0 do 44 dni w tzw. hospicjum domowym, gdy lekarze i pielęgniarki zajmowali się chorym w jego własnym domu. Według kontrolerów, listy oczekujących były prowadzone w sposób prawidłowy, a warunki kadrowe i lokalowe umożliwiały świadczenie usług na odpowiednim poziomie.
Pierwsza ze stwierdzonych nieprawidłowości dotyczy zespołu do spraw oceny przyjęć pacjentów, powołanego – zgodnie z ustawowym wymogiem – przez dyrektora szpitala. Zespół miał dokonywać wyłącznie oceny decyzji o przyjęciu chorego pod opiekę. Tymczasem zdarzało się, że dokonując ostatecznej akceptacji wpływał na przyspieszenie przyjęcia niektórych pacjentów, co – zdaniem NIK – nie powinno mieć miejsca. Kontrolerzy zwrócili w raporcie uwagę na przypadki przekazania Narodowemu Funduszowi Zdrowia nieprawidłowych danych o ilości oczekujących oraz nieterminowe przekazanie do NFZ 19 faktur opiewających na kwotę 967 811,15 zł. Mimo stwierdzonych nieprawidłowości, Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła funkcjonowanie szpitala w badanym zakresie.