W Legnicy publiczny transport jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych – wynika z raportu, który opublikowała Najwyższa Izba Kontroli. To zasługa władz miasta, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji oraz administrującego przystankami Zarządu Dróg Miejskich.
Pozytywów jest sporo. Wszystkie linie miejskiej komunikacji są obsługiwane przez autobusy niskopodłogowe i niskowejściowe, czyli pojazdy przystosowane do przewozu osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wszystkie zostały wyposażone w wizualny system informacji pasażerskiej, a 2 (spośród 4 zakupionych w latach 2014-2015) posiadały również nagłośnienie wewnętrzne i zewnętrzne. Odpowiednia jest częstotliwość kursów, także w szczytach. Spółka przeszkoliła całą załogę pod katem obsługi osób niepełnosprawnych. Na przystankach z wyraźnie oznaczonymi numery linii umieszczono czytelne rozkłady jazdy MPK, a przy węzłach przesiadkowych także tablice elektroniczne z informacją o najbliższych kursach. Strona internetowa przewoźnika posiada wersję dla osób niedowidzących. Spółka dba też o rzetelne informowanie niepełnosprawnych pasażerów o ich prawach i obowiązkach. Wysoką ocenę dostały też przystanki: pozbawione barier architektonicznych, wygodnie, nowe lub przebudowane zgodnie z przepisami.
Podczas kontroli NIK korzystał z usług specjalisty poruszającego się na wózku inwalidzkim, który sprawdzał, jak w praktyce wygląda dostępność komunikacji miejskiej w Legnicy dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. We wszystkich autobusach kierowcy oferowali osobie poruszającej się na wózku pomoc w zajęciu miejsca w pojeździe oraz zapięciu pasów bezpieczeństwa.
Zdaniem kontrolerów, gmina Legnica sprawdziła się jako organizator transportu publicznego. Zaplanowała i zorganizowała komunikację publiczną w sposób uwzględniający potrzeby osób niepełnosprawnych i zapewniła stosowny tabor samochodowy.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI