W Spółdzielczym Domu Kultury na osiedlu Kopernika miały miejsce nietypowe mikołajki. Po pierwsze kierowano je nie tylko do najmłodszych, ale też dorosłych, którzy nie stracili w sobie dziecka. Po drugie tym razem nie usłyszeliśmy o rubasznym staruszku z brodą w czerwonym stroju i z workiem prezentów. Gościem wieczoru była baśniarka Magda Polkowska, która przyniosła opowieści z różnych stron globu. Ilustrowała je śpiewem i grą na etnicznych instrumentach o duszach starych jak ludzkość.
Bajarka Aishi nosi w sobie kawałek świata. Pochodzi z Pomorza, studiowała w Stanach, mieszkała w afrykańskich wioskach i meksykańskich rezerwatach czy na dalekiej Syberii. W Koperniku opowiadała baśnie na motywach opowieści, które zebrała w czasie swoich studiów i podróży. Historie przeplatała brzmieniem etnicznych instrumentów: bębna, harfy ustnej, fletów, grzechotek, dzwonków i kory. Towarzyszył jej wykonawca z syberyjskiej Republiki Tuwy, który zaprezentował śpiew alikwotowy. Swoją twórczość Aishi komentuje: „gdy zasiadamy by słuchać baśni – zasiadamy niczym wokół ognia, wokół Wielkiej Tajemnicy, którą sami jesteśmy. Gdy gromadzimy się, aby słuchać baśni jesteśmy jednym śnieniem, ale baśnie, które wędrują ze mną mają jedno pragnienie: nie aby nas usypiać, ale aby nas przebudzić”.
Publiczność była oczarowana. Na koniec, jeszcze w półmroku i przy blasku świec, bajarka poświęciła czas dzieciom opowiadając im o instrumentach i wysłuchując ich wrażeń. Rodzice też ulegli urokowi opowieści, przedstawionych w formie muzyczno-lirycznego performensu.
„To propozycja dla wszystkich, którzy mają szersze horyzonty i pamiętają lub chcą pokazać dzieciom, że na kuli ziemskiej są różne wierzenia, tradycje świąteczne czy legendy inne niż święty Mikołaj. „Nasze” jest wyjątkowe, ale cudze też może wydać się magiczne. A każda okazja jest dobra, by edukować i wyściubiać nos poza własne podwórko, dostrzegając różnorodność i piękno świata” – podsumowała ideę szefowa SDK. Rok temu przed świętami zainicjowała etnowarsztaty, które prowadził Robb Maciąg, obieżyświat i autor książek podróżniczych, dwukrotny laureat nagrody Traveler miesięcznika National Geographic („Podróż Życia” i „Podróżnicza Książka Roku”) oraz nagrody Podróżnika Roku miesięcznika Podróże (2005). Podczas zajęć dzieci poznały bożonarodzeniowe zwyczaje Afryki, Meksyku, Skandynawii, a potem wykonały ozdoby świąteczne inspirowane kulturami świata.
Justyna Teodorczyk w podobnym tonie zaprasza na „Opowieść wigilijną” do Kopernika. „Będzie wielokulturowo” – żartuje. Przedstawienie znów familijne, czyli dla rodzin, oparte na kanwie tekstu angielskiego powieściopisarza, w konwencji teatru cieni, który wywodzi się ze starożytnych Chin. Spektakl w wykonaniu Klubu Seniora SDK odbędzie się w sobotę 17 grudnia o godz. 16.00. A po nim (godz. 17.00) relacja z podróży do Czarnobyla Darka Borowca. Wstęp na oba wydarzenia 17 grudnia wolny. Zapraszamy.
MAT.SDK.