Akcja rozliczeniowa PIT potrwa do 30 kwietnia 2021 r. · Do 30 kwietnia podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38.
Usługa jest dostępna wyłącznie w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl. Podatnicy z Dolnego Śląska złożyli już ponad 1 mln deklaracji PIT (81,9% zostało złożonych w formie elektronicznej). Dolnośląskie urzędy skarbowe zrealizowały 504 176 tys. nadpłat z zeznań PIT za 2020 r. na łączną kwotę 665 826 239 zł. Usługa Twój e-PIT zapewnia najszybszy, najprostszy i najbezpieczniejszy sposób złożenia PIT bez wychodzenia z domu. W Twój e-PIT udostępniliśmy zeznania PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Można też złożyć PIT-OP czyli oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego.
W 2021 r. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowała, na podstawie posiadanych przez siebie danych, ponad 23 mln zeznań rocznych za 2020 r.
W przygotowanym przez KAS zeznaniu są uwzględnione:
· dane podatnika, w tym rachunek bankowy zgłoszony do urzędu skarbowego do zwrotu nadpłaty (o ile z zeznania wynika nadpłata),
· informacje od płatników, na podstawie których przygotowane zostało zeznanie,
· ulga na dzieci,
· zwolnienia z PIT dla osób do 26. roku życia.
Podatnik może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.
Rozliczenie roczne PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 i PIT-38), nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 30 kwietnia 2021 r. Należy pamiętać, aby sprawdzić i uzupełnić to rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).
Sprawdź status zwrotu
Podatnicy, którzy złożą swoje zeznanie roczne w formie elektronicznej poprzez usługę Twój e-PIT lub system e-Deklaracje mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaty podatku. Urząd ma na to maksymalnie 45 dni. W przypadku zeznań złożonych papierowo termin ten wynosi trzy miesiące.
Udostępniona 16 kwietnia w e-Urzędzie Skarbowym usługa Status zwrotu umożliwia przeglądanie informacji o dokonanych zwrotach z podatków PIT i VAT. Podatnik może samodzielnie uzyskać informację o dacie dokonania zwrotu, zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe
lub przekazaniu jej do innego odbiorcy, co może mieć miejsce np. w przypadku zajęcia wierzytelności.
W usłudze znajduje się również informacja o sposobie dokonania zwrotu, kwocie naliczonej opłaty pocztowej. W przypadku zwrotu z oprocentowaniem podatnicy otrzymają też informację o kwocie wypłaconego oprocentowania.
e-Urząd Skarbowy to nie tylko rozliczenia PIT
E-Urząd Skarbowy jest dostępny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu.
Dostęp do serwisu e-Urząd Skarbowy jest możliwy tylko ze strony podatki.gov.pl po zalogowaniu się Profilem Zaufanym, e-Dowodem, za pomocą aplikacji mObywatel lub poprzez bankowość elektroniczną. Do usługi Twój e-PIT można zalogować się także danymi podatkowymi podając:
· PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
· kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r.,
· kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) i potwierdzając kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2019 r..
Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2019 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę nadpłaty/do zapłaty z PIT-40A.
Klienci KAS zalogowali się do e-Urzędu Skarbowego już do 23,5 mln razy. Złożyli 37,6 tys. różnych pism np. wniosków o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań, zawiadomień ZAW-NR czy zawiadomień o popełnieniu czynu zabronionego (tzw. czynny żal). 951 tys. razy wyświetlili szczegóły mandatu. Ponadto zrealizowano 30,4 tys. płatności online.
Źródło: Krajowa Administracja Skarbowa
FOT. PIXABAY.COM