Bez wody nie ma życia. Woda stanowi średnio 70% masy dorosłego człowieka. Jest głównym składnikiem płynów ustrojowych, stanowi 60?70% limfy, 95% osocza krwi, 20% kości, 10% szkliwa zębów, tkanki tłuszczowej.
Dlaczego tak ważne jest to, jaką wodę pijemy?
Woda bierze udział w reakcjach metabolicznych organizmu, stanowi środek transportu wewnątrzustrojowego, np. produktów przemiany materii, substancji odżywczych, hormonów, enzymów. Reguluje temperaturę organizmu. Aż miliard ludzi na świecie nie ma bezpośredniego dostępu do wody pitnej. Każdego dnia choroby wynikające z niedostatku czystej wody powodują śmierć wielu tysięcy ludzi, głównie dzieci.
W kulturowej symbolice woda symbolizuje życie i płodność. W wielu religiach zanurzenie w wodzie symbolizuje oczyszczenie i odrodzenie (chrzest). Dlaczego warto pić Wojcieszowiankę ? Otóż Wojcieszowianka jest naszą, rodzimą górską wodą źródlaną. Zakład istnieje na rynku od 1969 roku, a swój sukces zawdzięcza walorom źródła, z którego czerpana jest woda pozbawiona zanieczyszczeń chemicznych oraz szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Krystalicznie czystą wodę pozyskuje się ze źródła wypływającego samoistnie u stóp wzgórza Miłek w Wojcieszowie, który stanowi centralny punkt rezerwatu przyrody objętego ścisłą ochroną od 1944 roku. W okolicach Wojcieszowa występują skały wapienne, zwane wapieniami Wojcieszowskimi, które sprzyjają powstawaniu krystalicznie czystych wód krasowych. Najwyższą jakość wody gwarantuje naturalne pochodzenie i skład chemiczny wody oraz zabezpieczenie jej ujęcia przed zanieczyszczeniami. Woda jest całkowicie naturalna, nie jest uzdatniana i nie zawiera żadnych dodatków. Wojcieszowianka jest górską wodą źródlaną stanowiącą ewenement na skalę europejską. Posiada ona unikalny skład fizyko-chemiczny bowiem nie zawiera związków żelaza. Ponadto woda jest niskozmineralizowana i niskosodowa co sprawia, że jest smaczna, zdrowa i można ją pić bez ograniczeń każdego dnia. Wojcieszowianka posiada atesty badań wody pod względem fizykochemicznym i bakteriologicznym wydane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego ? Państwowy Zakład Higieny w Poznaniu. Więcej na stronie www.wojcieszowianka.pl
Opracowała mgr inż. Małgorzata Stanberg