Gospodarstwa Bożeny i Wacława Frańczaków z Niedźwiedzic, Wioletty i Adama Paluszków z Uniejowic oraz Gabrieli i Roberta Domaradzkich z Niedaszowa zwyciężyły w etapie regionalnym 14. Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo. Dziś w siedzibie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Legnicy laureaci odebrali gratulacje i atrakcyjne nagrody.
Konkurs organizują wspólnie KRUS, Państwowa Inspekcja Pracy oraz Ministerstwo Rolnictwa. W tegorocznej edycji wystartowało 10 gospodarstw rolnych z obszaru byłego województwa legnickiego oraz rejonu Góry. W maju wszystkie odwiedziła komisja konkursowa. Jak mówi Józef Dzbanuszek, kierownik legnickiego oddziału KRUS-u, oceniano estetykę oraz innowacyjność gospodarzy, ale przede wszystkim ich troskę o bezpieczeństwo.
- Na naszym terenie obserwujemy największy spadek ilości wypadków – podkreśla Dzbanuszek. Jego zdaniem promowany konsekwentnie od 14 lat konkurs Bezpieczne Gospodarstwo przyczynia się do wzrostu świadomości wśród rolników.
W tym roku najwyższe noty zebrało 35-hektarowe gospodarstwo Bożeny i Wacława Frańczaków, którzy w Niedźwiedzicach zajmują się uprawą zbóż. Członkowie komisji podkreślali techniczne zdolności pana Wacława. Liczne wynalazki, wymyślone i wykonane przez niego, usprawniają pracę i czynią ją bezpieczniejszą. Nagrodą w konkursie była pilarka tarczowa.
II miejsce przypadło Wiolecie i Adamowi Paluszkom z Uniejowic. Rozbudowali niewielkie gospodarstwo przejęte przed kilkunastu laty po rodzicach pana Adama. Dziś mają 78 hektarów pól, które obsiewają rzepakiem i pszenicą oraz obsadzają ziemniakami. Wspierają ich kilkunastoletni synowie. Szczególne uznanie wzbudził wzorcowy porządek panujący w ich obejściu, pięknie odnowiony zabytkowy budynek mieszkalny, urokliwa strefa do rekreacji i wypoczynku. Z KRUS-u odjechali dziś z nową dmuchawą do uprzątania liści.
Z nagrody za III miejsce – pięknego parasolu ogrodowego – ucieszyli się Gabriela i Robert Domaradzcy z Niedaszowa. Mają 100-hektarowe gospodarstwo rolne w Niedaszowie. Dodatkowo zajmują się produkcją kostki granitowej oraz łupku.
Szczególne wyróżnienie otrzymał Mariusz Kaiser z Wiewierza. Tym razem zabrakło dla niego miejsca na podium, ale jeśli uwzględni uwagi komisji, w przyszłym roku może być faworytem konkursu.
- Warto uczestniczyć w takim konkursie, pokazać swoje dokonania i projekty, aby inni mogli się na tym wzorować – uważa Jan Buczkowski, kierownik Państwowej Inspekcji Pracy w Legnicy.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI