Spośród 23 osób zgłoszonych do Nagrody Ludwika zgodnie z regulaminem Kapituła wybrała piątkę finalistów. Są wśród nich: Cezary Bukowski, Dariusz Łach, Barbara Mazurkiewicz, Kamil Rogiński i Krystyna Zajko-Minkiewicz (kolejność alfabetyczna). O tym, komu przypadnie nagroda w wysokości 5 tysięcy złotych i statuetka, dowiemy się 6 listopada podczas uroczystej gali.
Wymyślona przez Teatr Modrzejewskiej nagroda upamiętnia postać zmarłego przed dwoma laty Ludwika Gadzickiego – nauczyciela i poety z Lubina, miłośnika teatru, popularyzatora kultury, ale przede wszystkim człowieka z pasją. Takich pozytywnie zakręconych, niezwykłych mieszkańców zagłębia miedziowego ma promować Nagroda Ludwika. Po raz pierwszy zostanie przyznana w tym roku.
Troje nominowanych do nagrody jest związanych z Legnicą, natomiast pozostali to mieszkańcy Ścinawy i Lubina. W większości są to osoby rozpoznawalne w swoich miastach, warto jednak przybliżyć ich sylwetki.
Pierwszym alfabetycznie finalistą Nagrody (3 głosy wśród członków Kapituły) jest legniczanin Cezary Bukowski. Znawca muzyki, literat, współzałożyciel Klubu i Fundacji Blue Monk, współinicjator wielu koncertów jazzowych. Na co dzień pracuje jako inkasent w miejskich wodociągach. ?Wielu ludzi zna go z widzenia. Raczej nie rzuca się w oczy. Domorosły, wykształcony wszechstronnie na wybranej przez siebie najlepszej literaturze i wartościowych wzorcach, wychowany w staroświeckim duchu szacunku dla drugiego człowieka i mądrej wolności osobistej i społecznej? ? napisali w zgłoszeniu jego przyjaciele.
Ze Ścinawą związany jest kolejny finalista (4 głosy), Dariusz Łach, muzyk, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu Ścinawski Blues Nad Odrą. Choć choruje na postępujący zanik mięśni i porusza się na wózku, swoją energią i pasją mógłby obdzielić kilka osób.
Barbara Mazurkiewicz (3 glosy) jest nauczycielką zatrudnioną w przedszkolu ?Bajka? w Legnicy. Do nagrody zgłosili ją rodzice jej wychowanków, bo, jak napisali w uzasadnieniu, ?Już po półrocznym pobycie w przedszkolu pod opieką pani Basi zdumieni rodzice zauważają, że ich trzy- czteroletnie pociechy wiedzą o wiele więcej od nich o świecie przyrody, orientują się lepiej w wystawach muzealnych, wiedzą, gdzie jest galeria sztuki i co się w niej pokazuje, w teatrze czują się jak u siebie w domu?.
Kolejny nominowany do nagrody to Kamil Rogiński z Lubina (3 glosy) ? multiinstrumentalista, kompozytor, współzałożyciel i współlider zespołu Orkiestra Rivendell. W zgłoszeniu napisano o nim: ?Człowiek wyjątkowy, od lat poza standardami ? zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Wszechstronny artysta, który ?uprawiając? swoją pasję, nieustannie ? poprzez Muzykę, poprzez Dźwięk ? łączy, godzi, rozsiewa dobre wibracje, wzbudza pozytywne, wysokie emocje…?.
Piąta finalistką jest Krystyna Zajko-Minkiewicz (3 głosy), nauczycielka języka polskiego, pasjonatka teatru, dziennikarka, poetka i animatorka życia kulturalnego. Jest w Legnicy osobą dobrze znana ze swej działalności na rzecz krzewienia kultury.
Laureata wyłoni kapituła, w której zasiadają: Małgorzata Łomnicka – Rogal (nauczycielka ze Ścinawy), Kazimiera Więcław- Pierzyńska (siostra Ludwika Gadzickiego), Jacek Głomb (przewodniczący Kapituły), Jan Peszek i Krzysztof Mroziewicz.
Wręczenie nagrody odbędzie się na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy w rocznicę śmierci jej patrona – 6 listopada. Początek o godz. 18.00.
A na początek gali zobaczymy legendarny spektakl członka Kapituły, aktora Jana Peszka ?Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego?.
Tekst: Teatr Modrzejewskiej, oprac. PEKA
FOT. TEATR MODRZEJEWSKIEJ w LEGNICy