Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Nadchodzi Cyfrowa TV naziemna! Jesteś gotowy na odbiór cyfrowy?

Przez   /   22/04/2013  /   1 Comment

22 kwietnia 2013, w ramach 4 etapu wyłączeń, na terenie Wrocławia, Legnicy, Opola, Częstochowy, Gorlic, Kłodzka, Rabki, Szczawnicy, Tarnowa i Zakopanego zostanie wyłączony sygnał analogowej transmisji naziemnej! Czy aby na pewno wszyscy jesteśmy na to gotowi? Czy rok czasu, który mieliśmy od momentu pojawienia się cyfrowej transmisji wystarczył nam wszystkim na płynne cyfryzacyjne przejście? Jeżeli nie, to poniższy artykuł z pewnością wyjaśni meandry terminologii, instalacji i samego sprzętu do odbioru DVB-T.

Co to jest cyfrowa TV naziemna?

Cyfrowa telewizja naziemna, popularnie nazywana DVB-T, to standard nadawania i odbioru telewizji udostępnianej z nadajników naziemnych. Tyle teorii. W praktyce DVB-T to przede wszystkim darmowy dostęp do wielu kanałów (dziś niemal 20) w cyfrowej jakości! Warto jednak pamiętać o dodatkowych zaletach tej formy transmisji sygnału tj. dostęp do wysokiej jakości dźwięku DolbyDigital Plus, dostęp do kanałów w jakości HD, możliwość wyboru wielu ścieżek dźwiękowych czy dostęp do telewizji w ruchu (do prędkości 90 km/h). Dla wielu z nas cyfrowa telewizja naziemna to jednak przede wszystkim telewizja bez śnieżenia i zakłóceń, które tak często przeszkadzały w odbiorze starszej analogowej formy TV.

 Znika analogowa telewizja naziemna

Historia polskiej telewizji analogowej sięga 1 lutego 1961roku. Wtedy to właśnie, zasłużona już dziś forma transmisji, świętowała rozpoczęcie codziennego nadawania programu. Po niemal 50 latach doczekaliśmy się co prawda 3-5 kanałów nadawanych analogowo ale w tym czasie Europa i Świat wyprzedziły nas znacząco. Dziś, w każdym rozwiniętym europejskim kraju, nadawanych jest naziemnie od 30 do 50 cyfrowych kanałów (prym wiodą tu Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja). Mamy więc sporo dobrych przykładów do naśladowania.

Niech żyje cyfrowa transmisja!

Obecnie w ramach cyfrowej telewizji naziemnej mamy dostęp do 20 kanałów w cyfrowej jakości w tym 2 z nich w jakości HD. Wszystkie te kanały zostały podzielone na 3 multipleksy/MUX?y (grupy kanałów), w ramach których otrzymujemy dostęp do:

MUX-1 (1 grupa kanałów): TVP1 HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, Eska TV, TTV, ATM, Rozrywka TV

MUX-2 (2 grupa kanałów): TVN, TVN Siedem, Polsat, Polsat Sport News, TV4, TV6, TV PULS, TV PULS 2

MUX-3 (3 grupa kanałów): TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP HISTORIA, TVP KULTURA,

TVP POLONIA

Jak odbierać DVB-T?

Teraz, gdy już wiemy co i jak możemy odbierać, warto zadbać o odpowiedni sprzęt.

Zanim jednak wpadniemy w szał zakupów, warto kilka rzeczy sprawdzić. Na pierwszy ogień trafia telewizor. Jeżeli posiadamy nowy telewizor LCD lub tzw. ?plazmę?, które posiadają wbudowany tuner DVB-T w MPEG-4 to nie jest konieczny zakup dodatkowego dekodera. Podobnie sytuacja ma się z antenami. Jeżeli więc mieszkamy w domu wielorodzinnym wyposażonym w nową, działającą instalację zbiorczą przygotowaną do odbioru DVB-T lub mamy własną, sprawną antenę to nie ma konieczności dokupowania nowej. W pozostałych przypadkach czeka nas jednak wymiana lub dokupienie sprzętu. Wybierając się do sklepu warto zapamiętać kilka faktów dotyczących specyfikacji dekodera oraz dokładnego miejsca zamieszkania (a więc i orientacyjnej odległości od nadajnika).

Dekoder do odbioru DVB-T musi umożliwiać odbiór DVB-T w MPEG-4 (w jakości HD) oraz posiadać kilka wymaganych złącz. Dobrym przykładem jest dekoder TechniSat HD T1 posiada on wszystkie wymagane przepisami elementy np: wejście sygnału antenowego, wyjście HDMI, wyjście SCART (Euro), cyfrowe wyjście audio oraz dodatkowo złącze zasilania oraz funkcje jak LCN (sortowanie listy kanałów), kotrola rodzicielska czy asystenta pierwszej instalacji. Wszystkie nowe dekodery obowiązuje również europejska norma dotycząca poboru prądu. Nie inaczej jest w przypadku dekodera TechniSat HD T1, sprzęt ten pobiera w trybie czuwania poniżej 1 W!

Multimedialne złącze USB 2.0 umożliwia odtwarzanie zdjęć, muzyki oraz filmów. Funkcja DVRready, umożliwia nagrywanie programów na zewnętrzny dysk twardy USB. Aby rozpocząć nagrywanie wystarczy nacisnąć jeden przycisk na pilocie. Nagrania można odtwarzać w dowolnej chwili, dowolną ilość razy, bez utraty jakości.

Funkcja Timeshift pozwala zatrzymywać i wznawiać odtwarzanie programu TV w trakcie jego trwania. Możliwe jest także, ponowne odtwarzanie wybranych scen i szybkie pomijanie nieistotnych fragmentów (np.: reklam).

Dobierając antenę pod uwagę bierzemy przede wszystkim miejsce w którym mieszkamy oraz odległość od nadajników TV. Tą część warto jednak pozostawić fachowym sprzedawcom sprzętu, którzy na podstawie informacji o naszym miejscu zamieszkania zaproponują nam antenę kierunkową (duże odległości od nadajnika), antenę siatkową (średnie odległości) lub antenę pokojową (na niewielkie dystanse).

Dekodery można kupić w Media Markt w Legnicy przy ul. Chojnowskiej 41 w cenie od 99 do 149 zł. Sklep MEDIA MARKT dysponuje również dużym wyborem anten oraz kabli niezbędnych do połączenia wszystkich elementów.

tekst sponsorowany

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 4225 dni temu dnia 22/04/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 23, 2013 @ 2:06 pm
  • W dziale: styl życia

1 komentarz

  1. vb pisze:

    Oj nieładnie, nieładnie. A gdzie informacja, że to reklama (albo tekst sponsorowany)?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

technology-3389904_1280

Warsztaty informatyczne w Centrum Witelona

Read More →