Na turnieju SiaDkarska Integracja w złotoryjskiej Hali Tęcza spędziło wekeend ponad stu siatkarzy z Polski, Francji i Słowacji. Wśród nich były osoby z niepełnosprawnościami, które grały w siatkówkę na siedząco. Impreza odbywa się od 15 lat. – Stanowimy unikat na skalę ogólnopolską – mówi Paweł Choczaj, pomysłodawca i organizator turnieju.
SiaDkarską Integrację organizuje Kaczawski Klub Siatkarski Ren-But Złotoryja wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Złotoryi.
- Zaczynaliśmy jako pierwsi w Polsce – podkreśla Paweł Choczaj, prezes KKS Ren-But i naczelnik wydziału oświaty w starostwie. – Dziś, kiedy w siatkarskim świecie integracyjnych imprez jest więcej, nadal stanowimy ewenement. Tylko w Złotoryi turniej ma taką formę, że w tym samym miejscu i czasie, na sąsiadujących boiskach, są rozgrywane mecze klasycznej siatkówki i siatkówki na siedząco. Dla tej atmosfery zawodnicy chętnie do nas wracają.
Opowieści o turnieju zachęciły też Sebastiana Świderskiego – prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej, srebrnego medalistę mistrzostw świata z 2006 r. – do odwiedzenia Złotoryi. Kibicował i rozmawiał z zawodnikami, co dla uczestników SiaDkarskiej Integracji było sporym przeżyciem.
10 drużyn na jubileusz
W siatkówkę na siedząco mogą grać osoby niepełnosprawne. Odkładają kule, zsiadają z wózków, odczepiają protezy… Te same ręce, którymi odbijają piłkę, służą im jako podpórka, gdy przesuwa się po parkiecie. Siatka wisi na wysokości 1,15 metra, boisko jest o połowę mniejsze – trzeba mieć szybszy refleks niż w tradycyjnej siatkówce. Reszta zasad – bez zmian.
W jubileuszowej 15. SiaDkarskiej Integracji uczestniczyło 10 drużyn. W centralnej części hali, na boisku do klasycznej siatkówki, zmagały się reprezentacje czterech zaprzyjaźnionych miast, tj. słowackiego Tvrdošina, alzackiego Wittelsheim, Żywca i Złotoryi. Równolegle na dwóch bocznych boiskach w siatkówkę na siedząco grali ze sobą Weterani Jelenia Góra – pionierzy tej dyscypliny sportu, prowadzona przez Bożydara Abadżijewa – trenera reprezentacji Polski – drużyna Startu Wrocław, Start Szczecin, KS Indra Kaźmierz – aktualni mistrzowie Polski oraz dwie stosunkowo młode zespoły z podzłotoryjskiego Wilkowa: MUKS Gwarek oraz MUKS Gwarek Pretender Team.
Z Wilkowa do reprezentacji Polski
- Jednym z efektów turnieju, który organizujemy od 15 lat, jest powstanie na terenie powiatu złotoryjskiego, w Wilkowie, sekcji siatkówki na siedząco. To oferta dla osób z niepełnosprawnościami z całej okolicy – mówi Paweł Choczaj. – Dzięki pracy trenerów Gwarka Wilków, głównie Moniki Sokołowskiej, w ciągu zaledwie 3 lat doczekaliśmy się powołania dwojga zawodników klubu do kadry narodowej Polski. W reprezentacji kobiet gra nasza Ania Dzierża, a w reprezentacji mężczyzn – Karol Szewczyk. Niedawno uczestniczyli w Sarajewie w mistrzostwach świata w siatkówce na siedząco. Wcześniej były inne międzynarodowe imprezy. Ciąg wydarzeń zainicjowany 15 lat temu pierwszą SiaDkarską Integracją doprowadził do tego, że osoby z niepełnosprawnościami mają okazję przeżyć wspaniałą sportową przygodę.
Turniej czterech samorządów
SiaDkarska Integracja zaczyna być w kraju znana jako “turniej czterech samorządów”, integruje bowiem nie tylko pasjonatów siatkówki, ale też samorządowców. Na koszty imprezy zgodnie zrzucają się samorząd Dolnego Śląska, powiat złotoryjski, miasto Złotoryja i gmina wiejska Złotoryja. W tym roku nałożyło się na to rządowe wsparcie, co podkreślają podpisy premiera Mateusza Morawieckiego i ministra sportu Kamila Bortniczuka na dyplomach dla uczestników.
Piękne, okazałe puchary i medale, wręczali starosta złotoryjski Wiesław Świerczyński oraz zastępca burmistrza Złotoryi Pawł Kulig.
Wyniki turnieju SiaDkarska Integracja
Siatkówka:
1. Voley Tvrdošín Słowacja
2. KKS REN-BUT Złotoryja
3. ZNP Żywiec
4. VOLEY CLUB Wittelsheim Francja
Siatkówka na siedząco:
1. WZSN Start Wrocław
2. Klub Sportowy Inwalidów „START” Szczecin
3. KS Indra Kaźmierz
4. MUKS Gwarek Wilków
5. WETERAN Jelenia Góra
6. MUKS Gwarek Wilków Pretender Team
MVP turnieju zostali: Sławomir Gawot i Marian Mika
FOT. PIOTR KANIKOWSKI