OSOBUS
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Muzeum Miedzi pokazuje powstanie styczniowe

Przez   /   05/04/2013  /   No Comments

- Dla mnie powstanie styczniowe jest końcem dawnego pojęcia Polaka. Ono już się nigdy nie odrodziło. To, co obecnie obserwujemy, stanowi kontynuację zagłady, którą rozpoczął car a dokończył Hitler – mówi dr Wojciech Lizak, historyk, antykwariusz, kolekcjoner. Muzeum Miedzi pokazuje zgromadzone przez niego powstańcze ilustracje z zachodnioeuropejskiej prasy z XIX wieku.

Muzeum Miedzi zaprasza, głównie młodzież, na niepowtarzalną lekcję historii Polski. Główną część ekspozycji poświęconej powstaniu styczniowemu, stanowi zbiór 211 drzeworytów, jakie w XIX wieku publikowały ilustrowane tygodniki na zachodnie Europy: we Francji, Anglii, Włoszech, Niemczech. Wybuch powstania obudził wśród ich czytelników zainteresowanie Polską. Dotąd praktycznie nieobecna, nagle pojawiła się na łamach najpoczytniejszych pism, które posyłały w wir wydarzeń swych korespondentów. Przesłane koleją szkice i fotografie z powstania styczniowego były bazą dla drzeworytników.

Ilustracje, które pokazuje Muzeum Miedzi, to zapis scen z lat 1863-1864 wykonane głównie techniką drzeworytu sztorcowego. Pieczołowicie gromadzone przez dr Lizaka, uległyby pewnie rozproszeniu, gdyby całego zbioru nie nabył Bartosz Borkowski.

- Najbardziej życzliwe dla polskich powstańców były pisma francuskie. Drugi biegun stanowiła prasa angielska – mówi dr Wojciech Lizak. Wbrew pojawiającym się tu i ówdzie obrazkom chłopów z kosami, przypomina, że w powstaniu walczyła głównie drobna polska szlachta. Dla niej – zagrożonej pozbawieniem szlachectwa i w konsekwencji wcieleniem do armii rosyjskiej – był to akt samoobrony.

- Polskojęzyczny chłop, w odróżnieniu od chłopa żmudzkiego i litewskiego, do powstania nie poszedł. Był takim samym jego wrogiem, jak władze carskie – mówi  dr Wojciech Lizak. Jego zdaniem, do dzisiaj odczuwamy konsekwencje tamtego zrywu. W wyniku powstania i represji popowstańczych została zniszczona klasa średnia, co dało podwaliny pod budowę społeczeństwa epoki PRL.

Kolekcję drzeworytów uzupełniają wypożyczone od dr Wojciecha Lizaka instrukcja wojenna wydana w 1863 roku w Warszawie oraz anonimowy pamiętnik powstańca. Na wystawie znalazły się też przedmioty ze zbiorów Muzeum Miedzi oraz rodzinne pamiątki legniczanki Anny Steblin-Kamińskiej, której przodkowie walczyli w powstaniu styczniowym.

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 4121 dni temu dnia 05/04/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 5, 2013 @ 3:42 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Centrum Witelona

LCK szuka kierownika Centrum Witelona w Legnicy

Read More →