Systemy służące do monitorowania stylu jazdy kierowców zyskują coraz większą popularność. Mogą się okazać szczególnie przydatne w firmach posiadających flotę samochodów.
Wartość globalnego rynku monitoringu floty w 2017 r. wyniosła 34,8 mld dolarów – tak wynika z raportu Research and Markets. Suma ta systematycznie rośnie i do 2022 r. ma osiągnąć poziom 83,3 mld dolarów (https://wiadomosci.wp.pl/monitoring-pojazdow-sposobem-na-optymalizacje-kosztow-w-firmie-6171399717116033a). Z czego wynika wzrastająca w niesamowitym tempie popularność systemów Vehicle Tracking, oferowanych przez coraz więcej firm, m.in. VisionTrack(https://www.visiontrack.com/vehicle-tracking-systems/).
Wydatki pod kontrolą
Monitoring floty oznacza kontrolę nad tym, co dzieje się z pojazdem służbowym, a także sposób na ograniczenie wydatków, jakie ponosi firma na eksploatację aut. W skład zestawu trackingowego wchodzą urządzenia takie jak akcelerometr czy nadajnik GPS oraz inne czujniki. System analizuje takie parametry, jak prędkość jazdy, hamowanie i przyspieszanie, przebieg, średnie zużycie paliwa, czas spędzony za kierownicą itd. Monitoring pozwala też na analizę, ile czasu zajmuje dojazd z jednego punktu do drugiego. Dzięki zebranym w ten sposób danym przedsiębiorca jest w stanie zoptymalizować trasy, liczbę i kolejność kursów, zredukować koszty ponoszone na paliwo, a także sprawdzić, czy zatrudnieni kierowcy jeżdżą bezpiecznie oraz w sposób, który nie wiąże się z narażaniem auta na nadmierną eksploatację (co pociągałoby za sobą konieczność wymiany niektórych części).
Atrakcyjna polisa
Kolejnych oszczędności można szukać w sektorze ubezpieczeń samochodów. Wdrożenie systemu monitoringu floty, czyli analizy stylu jazdy kierowców i zapisu zdarzeń na drodze, to argument za obniżeniem stawki składki na ubezpieczenia OC i AC. Ubezpieczyciele coraz częściej zwracają na to uwagę i przychylnie patrzą na firmy korzystające z telematyki. Warto o tym pamiętać, gdyż zsumowane oszczędności mogą być znaczące dla budżetu firmy, a zyskać można także większe zadowolenie klientów. Jak wynika z raportu „2016 Fleet Management Technology Report” wykonanego na zlecenie GPS Insight, przedsiębiorcy, którzy wdrożyli systemy trackingowe, zauważyli spadek zużycia paliwa w autach firmowych o 53%, wzrost szybkości dostaw rzędu 50% oraz o 44% zwiększony poziom zadowolenia klientów (źródło: https://wiadomosci.wp.pl/monitoring-pojazdow-sposobem-na-optymalizacje-kosztow-w-firmie-6171399717116033a).
Ja mam w swojej małej flocie monitoring GPS od ikol, po testowaniu monitoringów różnych firm, ten oceniam najlepiej.