Starostwo2
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

MON obrało sobie Collegium Witelona za poligon

Przez   /   25/10/2022  /   No Comments

Ministerstwo Obrony Narodowej zaczyna łowić w Collegium Witelona w Legnicy przyszłe kadry dla Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. To pierwsza uczelnia w kraju, w której MON wdraża program zachęcający pasjonatów cyberbezpieczeństwa i informatyki, by zgłaszali się do armii, gdzie specjaliści z tej dziedziny zarabiają nawet po 25 tys. zł miesięcznie.

W ramach projektu Akademia Cyber.Mil legnicka uczelnia podjęła się organizacji cyklu kilkunastu otwartych wykładów z zakresu cyberbezpieczeństwa. W roli wykładowców wystąpią wojskowi specjaliści najwyższej klasy – z Wojsk Obrony Cyberprzestrzni, Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Sztuki Wojennej, Akademii Marynarki Wojennej itd. Dziś pierwszy z nich poprowadził płk Dariusz Chruściel z Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

- Przy pilotażu wybraliśmy na partnera najlepszą zawodową uczelnię na Dolnym Śląsku, jedną z wiodących w skali kraju – mówi Dominik Rozdziałowski, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Obrony Narodowej. Wcześniej w Witelonce z sukcesem wdrożono inny projekt MON-u adresowany do młodych ludzi zainteresowanych służbą wojskową, Legia Akademicka.

Po rocznym pilotażu w Collegium Witelona program Akademia Cyber Mil będzie rozciągnięty na inne uczelnie. Bazując na doświadczeniach z Legnicy, MON chce docelowo realizować go w każdym województwie.

-Mamy program rozwoju sił zbrojnych, gdzie koncentrujemy się m.in. na cyberbezpieczeństwie. Chcemy pokazać młodym ludziom, jak atrakcyjna może być służba w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni – mówi dyrektor Dominik Rozdziałowski.

Atrakcyjna – dodajmy – także w wymiarze finansowym, bo dodatki informatyczne w wojsku wynoszą od 2 do 25 tys. zł.

Poza uczestnictwem w wykładach, młodzież z Collegium Witelona ma możliwość zgłaszania się do ćwiczeń wojskowych, udziału w Legii Akademickiej albo poszerzenia wiedzy na specjalistycznym szkoleniu z zakresu cyberbezpieczeństwa. Wojsko oferuje im też stypendia w wysokości 2,3 tys. zł miesięcznie.

- Pobierając stypendium student zobowiązuje się, że będzie uczestniczyć w ćwiczeniach wojskowych, programie Legii Akademickiej, odbędzie kurs oficerski i co najmniej przez 5 lat będzie żołnierzem służby czynnej – dopowiada ppłk  Tomasz Włodarczyk z Centralnego Wojskowego Centrum Rektutacji.

W ramach Akademii Cyber.Mil MON zapewnia najlepszy garnitur wykładowców. Po stronie uczelni są kwestie organizacyjne.

- Jako uczelnia mamy zagwarantowane wsparcie Fundacji PKO Banku Polskiego – mówi dr Karol Rusin, prorektor do spraw rozwoju w Collegium Witelona. – Marzy nam się pracownia cyberbezpieczeństwa. Do końca roku może pojawi się jej zalążek. Poza współpracą z wojskiem, planujemy uruchomienie centrum kształcenia z zakresu cyberbezpieczeństwa dla instytucji prywatnych.

- Kształcąc studentów, od lat omawiamy wybrane aspekty tego zagadnienia. Możliwość współpracy z takim partnerem jak MON jest ogromną szansą na dostęp do specjalistów dysponujących ogromną wiedzą i doświadczeniem z zakresu cyberbezpieczeństwa – podkreśla dr inż. Piotr Nadybski, prof. CWUP, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Collegium Witelona

Cyberbezpieczeństwo jest jednym z priorytetowych działań resortu obrony. W 2019 r. MON zainicjowało kompleksowy program Cyber.Mil.pl mający na celu rozwój sił zbrojnych RP, w kierunku działań w cyberprzestrzeni, wdrażający wiele rozwiązań organizacyjnych, formalno-prawnych czy technicznych w cyberbezpieczeństwie. Program dotyczy także działań edukacyjnych, poprzez m.in. wsparcie wybranych uczelni w kształceniu studentów na kierunkach związanych z informatyką i cyberbezpieczeństwem.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

255891716_3153085414969269_7953634730008538561_n-1024x768

Akt oskarżenia w sprawie wybuchu gazu w Ścinawie

Read More →